11 фільмів про російсько-українську війну

Війна Росії проти України триває вже понад 10 років. І кожна з цих стрічок — це спроба зафіксувати все, що відбулося та пояснити, як війна вплинула на кожного, хто її пережив. Від документальних кадрів Маріуполя до історій про іноземних добровольців, пілотів та цивільних. Ці стрічки фіксують наш біль, історію боротьби й надію на створення новітньої історії.
«Точка Сходу» зібрала підбірку з 11 фільмів про російсько-українську війну.
«Одного літа в Україні»
Жанр: документальний фільм
Тривалість: 84 хвилини
«Люди, які служили в Афганістані і думають, що знають все про війну — забудьте».
Мабуть, один із небагатьох фільмів про війну, від якого не хочеться плакати. Ця історія про іноземних добровольців та їхній шлях від початку тренувань до першого бою в російсько-українській війні. Ідея стрічки з’явилася у режисера Володимира Тихого, коли згадок про Україну в міжнародному інформаційному полі ставало все менше.
Тоді він вирішив розповісти про досвід бійців з Міжнародного легіону ГУР. Зйомки відбувалися у 2024 році, як в Україні, так і тренувальному таборі США. Також у фільмі є кадри бойових дій.
Вже у березні 2025 стрічка посіла 5 місце серед найкасовіших документальних фільмів в Україні.
«20 днів у Маріуполі», Мстислав Чернов
Жанр: документальний фільм, драма
Тривалість: 94 хвилини
Фільм про блокаду Маріуполя навесні 2022 року, ймовірно, знають усі. Критики стрічки казали, що Чернов навмисне заходить за межі в документалістиці, щоб не залишити глядачів байдужими. Певна «травматизація» аудиторії відбулася, аби вона не віддалялася від подій в Україні, не ховала кадри обстрілів та руйнувань за попередженнями, прогортаючи їх, а співпереживала кожному, хто опинився під російським вогнем.
«20 днів у Маріуполі» — це історія про цивільних, які переживають початок російської облоги міста. Стрічка створена з майже щоденних репортажів з Маріуполя. Режисер фіксує російські злочини: смерті дітей, розбомблений пологовий будинок, поступове руйнування міста.
«Бачення метелика»
Тривалість: 1 година 47 хвилин
Жанр: антивоєнна драма
Аеророзвідниця Ліля з позивним «Метелик» отримує важке поранення і потрапляє в російський полон. Згодом її повернули додому, де ветеранка АТО має створити власну історію «після». Вона проходить реабілітацію та показує, як важко адаптуватися після всього пережитого. Це історія людини, яка «вижила і спромоглася зберегти власне бачення свого життя», каже режисер Максим Наконечний.
Фільм зняли до повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Автори також намагаються показати прірву між людьми, які залучені у війну та тими, хто намагається її ігнорувати.
Під час прем’єри фільму в Каннах у 2022 році команда ввімкнула сигнал повітряної тривоги, щоб привернути увагу до вбивств та руйнувань, які здійснює Росія в Україні.
«Мирні люди», Оксана Карпович
Жанр: документальний фільм
Тривалість: 1 година 35 хвилин
Документальний фільм «Мирні люди» створений на основі перехоплень розмов російських військових.
У перші дні повномасштабного вторгнення окупанти зробили тисячі телефонних дзвінків до своїх рідних в Росії. Їх слухала СБУ. У цих розмовах російські військові розповідають про свої злочини, розграбування та вбивства цивільних українців. У відповідь їх називали героями.
Візуальна частина стрічки — кадри зруйнованих українських шкіл, будівель, мосту, згорілої російської техніки.
«2000 метрів до Андріївки»
Жанр: документальний фільм
Тривалість: 1 година 46 хвилин
Невеличке селище Андріївка на Донеччині, за 10 кілометрів від Бахмута. 2023 рік. Ще до початку повномасштабного вторгнення тут мешкало менше, ніж сто людей. А зараз військові Третьої штурмової бригади мають подолати метр за метром лісу, щоб дістатися до стратегічно важливого селища.
Режисер Мстислав Чернов занурює глядача у війну та переносить його «на нуль». У місце, яке військові жартома називають чарівним лісом. Бо закони фізики працюють інакше. Нескінченна втома війни, зміна сприйняття часу і єдина мета — дійти до визначеної відстані. У цей світ військових режисер веде глядачів за допомогою зйомки з натільних камери, GoPro та дронів, об’єднуючи кадри з текстом, який сам і проговорює.
«Поза зоною», Нікон Романченко
Жанр: драма
Тривалість: 28 хвилин
Це історія жінки Люби, яка чекає на дзвінок сина. Він у зоні бойових дій, та попри спроби зв’язатися, телефон видає жінці «зараз, на жаль, відсутній зв’язок з вашим абонентом». Тому Люба вирішує йти на пошуки сина. Вона залишає роботу на кондитерській фабриці та вирушає в невідомість.
Короткометражний фільм створили у 2018 році.
«Атлантида»
Жанр: драма, антиутопія
Тривалість: 108 хвилин
Це український фільм 2019 року, в якому зіграли ветерани АТО, волонтери та солдати.
Події розгортаються у недалекому майбутньому, 2025 році. Російсько-українська війна закінчилася перемогою України та повною деокупацією Донеччини та Луганщини. Знову вільна земля отруєна боєприпасами та хімічними речовинами. Жити тут майже неможливо, але люди не їдуть, боячись залишати повернені домівки.
У центрі сюжету — ветеран Сергій. Після війни він разом із другом Іваном знаходить роботу на одному з металургійних заводів Донеччини. Як Сергій переживає травматичний досвід війни та життя в новій реальності? Війна несе смерть, а перемогти її може тільки любов, — підкреслює режисер фільму Валентин Васянович.
І Сергій її зустрічає.
«Підйомна сила», Олександр Стратієнко
Жанр: документальний фільм
Тривалість: 87 хвилин
Що ви знаєте про українську авіацію? Історії цього фільму — це фіксування її новітньої історії. Знищення окупантів під Києвом, бої за острів Зміїний та спецоперація по авіапрориву в оточений Маріуполь. Перед ними ставили річні задачі: ліквідація ворога, перевезення поранених та транспортування ліків й боєприпасів на Азовсталь. Вони виконали кожну поставлену ціль.
Один з героїв фільму полетів у Маріуполь, щоб доставити військовим боєприпаси та зброю та врятувати свою кохану. Чи вдалося йому — дивіться у фільмі.
«Кіборги. Герої не вмирають», Ахтем Сеїтаблаєв
Жанр: драма
Тривалість: 112 хвилин
Художній фільм про оборону Донецького аеропорту. У центрі подій — шестеро військових, які прибувають на бойове чергування в аеропорт. Різні люди зі своїм досвідом, поглядами та мовами, які мають спільну мету — жити в новій Україні, яку їм доведеться виборювати власноруч.
Цей фільм — не лише спосіб зафіксувати події героїчного захисту Донецького аеропорту. Це можливість прожити біль, «виплакати історію» та пам’ятати про тих, хто стояв за незалежність України.
«Клондайк», Марина Ер Горбач
Жанр: драма
Тривалість: 100 хвилин
Донеччина, 2014 рік. Молоде подружжя готується стати батьками, не знаючи, що зовсім скоро опиняться в епіцентрі війни. І поки чоловік та брат дружини вмовляють жінку евакуюватися, над їхнім селом росіяни збивають пасажирський літак рейсу MH17.
На момент створення фільм суд по цій справі ще продовжувався. Тому деякий документальний матеріал у стрічці так і не використали. Росію визнали винною у збитті пасажирського літака рейсу MH17 тільки у 2025 році, майже через 10 років після трагедії.
«Погані дороги», Наталія Ворожбит
Жанр: Драма
Тривалість: 2 години, 4 хвилини
Фільм, який поєднує любов і ненависть. Після нього залишається збентеження, можливо шок, а може й бажання обдумати, що тільки-но відбулося.
Стрічка розповідає п’ять історій, які не пов’язані між собою. Хіба що тим, як люди здатні поводитися в екстремальних ситуаціях: об’єднуватися, лякати чи лякатися, страждати та змінюватися. А ще всі вони відбуваються після початку війни у 2014 році на Донеччині.
Це історії про жителів невеликого містечка біля передостаннього блокпосту до окупованої частини Донеччини та їхні відносини із військовими. Про дівчину, яка потрапляє в полон до росіян та жінку, яка збиває курку та ледь не втрачає через це життя. Це історії звичайних людей, які проживають відносини, які спотворила війна і тепер їм доведеться змінитися, аби боротися та вижити.
Українські режисери та режисерки продовжують фіксувати російсько-українську війну: життя цивільних, історії військових чи унікальних операцій Сил оборони. Як-от Killhouse — американський фільм про операцію 3 штурмової бригади та ГУР, який вийде в листопаді 2025 року.