Борщ у пакеті від переселенки з Маріуполя: Марія Бубнова відновила бізнес на Київщині
Марія Бубнова — переселенка з Маріуполя, яка переформатувала свій бізнес і у лютому 2024 року відкрила підприємство «Нова кухня» у місті Славутич на Київщині. Завдяки грантовій програмі, жінці вдалося запустити виробництво супів і борщів, які фасують у реторт-пакети. Навесні цьогоріч року її фабрику відвідав Президент Володимир Зеленський із дружиною. Зараз маріупольчанка допомагає їжею військовим на фронті та готується до запуску бізнесу на повну потужність.
Починали з кухні «Азовської»
Марія разом з чоловіком Сергієм у бізнесі з 2011 року. У Маріуполі вони спочатку продавали овочі та фрукти, згодом — виграли грант на виготовлення салатів і заморожених супів. Їх можна було купити не тільки на ринку та у маріупольських супермаркетах, а й в інших містах регіону. Називалися вони «Азовська фабрика-кухня».
Бубнови хотіли розвивати бізнес – виграли грант від USAID за програмою «Економічна підтримка України» у січні 2022 року.
«Нам було цікаве додаткове фінансування, бо ми постійно реінвестували власні кошти. Тоді ми шукали можливості масштабуватися і подали нову концепцію в програму у 2019 році», — згадує Марія.
Велика війна зруйнувала мрії, але навчила не втрачати можливості
На початку повномасштабного вторгнення родина жила у Маріуполі. Спочатку в квартирі у Центральному районі, згодом – ходили до друзів – шукали безпечне місце, адже ще не знали, що у Маріуполі тоді таких не було.
У перші дні великої війни вони вирішили передати готову продукцію та самі продукти, а це – близько 300 кілограмів їжі, військовим. Бо вже тоді місто оточували росіяни і, можливо, це рішення врятувало комусь життя.
Вони також залишилися у блокадному Маріуполі, але вижили. А ось їхнє підприємство було знищено обстрілами.
У базу, де зберігали овочі, був «приліт», виробниче приміщення також зруйноване вибухами та пожежами, а в ньому — обладнання та кілька вантажівок.
«Це найболючіше питання — які збитки в Маріуполі, тому що ми не підраховували. Ми не стільки шкодуємо, що втратили дім, скільки важко усвідомлювати, що зруйноване підприємство. В нього було вкладено сотні тисяч доларів», — розказала Марія.
Вціліла одна вантажівка – на ній Бубнови виїхали з міста. Марія з дітьми вирушила в Європу і в дорозі грантодавці самі з нею зв’язалися. Домовилися, що вона оновить бізнес-проєкт і таки отримає кошти. Вже тоді виникла ідея виготовляти супи у реторт-пакетах — її вона «підгледіла» в Нідерландах.
«Мені зателефонували і сказали, ми вас підтримуємо та перепідпишемо нову угоду, якщо ви захочете відновити бізнес в Україні. Тому ми вирішили, якщо є така нагода, треба скористатися і почали шукати, в якому місті жити», — розповіла Марія.
Довгий шлях відновлення створення бізнесу з нуля
Зрештою обрали Славутич на Київщині, бо в місті виявилося чи не єдине приміщення в Україні з потрібними характеристиками. Згодом, Марія закохалася у Славутич.
«Місто невелике і затишне. У мене працюють славутчани, я в постійному контакті з місцевою владою, тому плануємо залишитися тут», — поділилася переселенка.
Поки шукали приміщення, подавалися також на інші грантові програми — відправили понад 10 заявок. А коли вже орендували, почалися поставки обладнання з-за кордону, яке фактично йшло 1,5 роки. І вже у лютому 2024 року Бубнови зварили перший суп — самостійно.
«Виставляли режими, температуру, час, — все розробляли самі і куштували продукцію. Борщ нам потрібен був червоний, а не помаранчевий. Тому все це ми відпрацьовували самостійно», — розповіла маріупольчанка.
Зараз на підприємстві працюють робітники. Саме вони займаються виготовленням супів на спеціальних машинах. Спочатку очищають та нарізають овочі. Потім їх пасерують та варять м’ясний бульйон. Усе фасують у реторт-пакети та на останньому етапі використовують автоклав: пакети «варяться» та стерилізуються. Все — на автоматичному обладнанні. За день можуть виготовити 1700 порцій супів та борщів.
Зустріч з президентом — «маленька перемога» переселенки з Маріуполя
Навесні цього року на виробництво до Марії завітали Президент України Володимир Зеленський з першою леді Оленою Зеленською. Це єдине підприємство, яке вони відвідали тоді під час візиту у Славутич.
«Коли приїжджав Зеленський з дружиною, ми варили сирний суп. Я йому показала наше обладнання, він пробув на виробництві хвилин 40, це була моя маленька перемога», — згадала Марія.
Який асортимент?
Зараз «Нова кухня» виробляє борщ з телятиною, суп грибний з куркою, сирний суп, суп з курячими фрикадельками, картопляно-грибний суп-пюре. Все вже готове, залишилося лише розігріти. Замовити пакети з першими стравами можна на сайті компанії, бо зараз реалізують продукцію онлайн. Також продають через невеличкі магазини у Славутичі та у Києві.
«Ми ще не працюємо на повну потужність, бо шукаємо шляхи збуту. Хочемо знайти «виходи» на магазини і це питання зараз у процесі вирішення», — зазначила Марія.
Знижки для армії
Влітку цього року Марія почала активно співпрацювати з волонтерами. Вона розрахувала знижку для українських військових і продає супи дешевше. Наприклад, якщо найдорожчий борщ у неї коштує 72 гривні, то для волонтерів, які купують військовим — 65 гривень. При замовленні від 24 порцій — доставка безкоштовна.
Деякі волонтери замовляли більше тисячі порцій за один раз! Бо перші страви «Нової кухні» можна вживати навіть холодними.
Можливості для бізнесу
Діють програми для навчання та для підтримки. Навіть зараз Марія проходить освітньо-грантову програму для підприємців Experiment 1.01.
«Це класна програма, вона розрахована на декілька місяців. Ми прослуховуємо лекції, виконуємо домашні завдання. Це класне ком’юніті заряджених людей, які хочуть розвивати власну справу. Дуже мотивує знаходитись в колі таких людей», — розповіла переселенка.
Марія зазначає, що бачить, як багато програм підтримки нині є для представників бізнесу: по регіонах, національні, іноземні. Тому вона веде свій Telegram-канал, де розповідає про можливості для малого та середнього бізнесу. У неї вже більше 700 підписників. Так вона допомагає іншим з інформацією, як розвивати бізнес.
Думки про Маріуполь
Родина Бубнових оселилася у Славутичі: відкрили бізнес, діти пішли до школи, дорослі знайшли друзів та корисні контакти. Саме тому питання про повернення у Маріуполь у них «закрите». Вони дуже сумують за рідним містом і згадують найкращі дні до повномасштабної війни. При цьому є очевидне розуміння, що як раніше — вже не буде. Тому нове життя у новому місті дається легко. Але надія на звільнення Маріуполя не згасає.
«Коли місто звільнять, ми мріємо відкрити там філію «Нової кухні!», — зауважила підприємиця.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення України». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win