«Хочу, аби мої батьки завжди мною пишалися»: історія наймолодшого журналіста України Кирила Передрія

У липні 2022 року у шахтарському місті Покровськ, що на Донеччині, тоді ще 12-річний хлопець Кирило Передрій вирішив створити власний YouTube-канал. Хотів підтримати українців у найважчі дні повномасштабної війни.
Сьогодні Кирилу 15 років і він — автор понад 500 інтерв’ю. Серед його гостей міністри, мери великих міст, відомі журналісти, культурні діячі та іноземні політики. Його канал «Цікаво з Передрієм» став платформою для різностороннього діалогу про Україну — від пояснення роботи місцевої влади до аналізу міжнародних процесів.
Розібратися у складних питаннях
Ще з юного віку Кирило захоплювався політичними ток-шоу. Особливо цей інтерес посилився після 2014 року, коли розпочалося російське вторгнення в Україну.
«У нас тоді було суспільство розділене… Я намагався розібратися та зрозуміти, чому у наших людей були різні та неоднозначні погляди. Хотів знайти відповіді на питання. Коли мене щось цікавить, я завжди питаю напряму. Але якщо я можу сам подивитися, а не в когось запитати, чому б це не робити?», — розповідає Кирило.
Вже у 12 років його захоплювали питання функціонування влади, нагальні проблеми України, різні бачення розвитку держави.
«Мені було цікаво, що авторитетні та досвідчені люди могли розповісти про Україну, яке в них бачення різних ситуацій. Мене цікавило, як створюються політичні процеси в країні, які є перспективи та що ми вже можемо робити, аби досягти якихось результатів».

Бути корисним та підтримати українців
Особливо гостро ця потреба з’явилася у Кирила на початку повномасштабного вторгнення. Хлопець згадує, з 24 лютого 2022 року він фактично почав «жити в новинах», постійно моніторити ситуацію. І тоді він зрозумів, що українцям потрібна підтримка.
«В будь-якому життєвому моменті мені допомагала підтримка. Але ж цієї пітримки потребували й інші. Я, як і багато українців, намагаюсь шукати якийсь позитив, якісь зачіпки, аби не втратити віру. Багато хто робить це у мережі, зокрема на YouTube. І я подумав: а чому б мені не стати тією людиною, яка зі свого боку на своєму каналі буде мотивувати, надихати і давати силу?».
Так Кирило наважився на важливий крок: 7 липня 2022 року він запустив свій YouTube-канал. Мета була чітка — вивести українців із стану «підвішеності» та повернути до звичного життя.
Пошук героїв
Починав Кирило з простого — став шукати номери телефонів чиновників в інтернеті, аби запросити на інтерв’ю.
«Я реально парився над тим, щоб знайти телефони людей», — сміється він.
Перший чиновник, чий номер вдалося знайти, був один з міських голів Донеччини.
«Я хотів взяти в нього інтерв’ю. Знайшов номер, зателефонував. Коли підняли слухавку, я пояснив хто я. Казав, що наразі в мене є лише власний канал, але ані підписників, ані жодного контенту там немає. Лише назва та обкладинка. Людина була в шоці, подумала, мабуть, що я трохи неадекватний. Але, думаю, з цікавості погодилася».
Згодом Кирило став шукати героїв у Facebook.
«Просто знаходив їх у мережі і надсилав повідомлення. Це виглядало як спам: “Добрий день, мене звати Кирило, я починаю власний YouTube-канал. Поки там фактично нічого немає, але дайте мені інтерв’ю».
І багато хто погоджувався. Проте, ділиться Кирило, інколи, коли він писав потенційним героям інтерв’ю у Facebook, ті вважали, що з ними намагається зв’язатися інша людина.
«В багатьох моїх гостей була думка, що це з моєї сторінки пише моя мати чи батько. Мовляв, то вони журналісти, а не я. І коли ми вже виходили на інтерв’ю в Zoom, їхньому здивуванню не було меж. Вони бачили зовсім іншу картину і просто 5 хвилин мовчали, бо не могли усвідомити, що цей юнак буде брати інтерв’ю в них», — сміється Кирило.

Розмови з відомими людьми
За три роки роботи Кирило провів близько 500 інтерв’ю, з них понад 350 — опубліковані на власному YouTube-каналі. Серед його гостей — екс-міністр внутрішніх справ Юрій Луценко, колишній міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, журналісти Дмитро Гордон та Віталій Портников, мери великих міст, народні депутати.
«Серед гостей політики, зірки, письменники, викладачі — різні українські видатні особистості. А ще було багато розмов з іноземними політиками, експертами та діячами».
Особливо Кирило пишається інтерв’ю з президенткою Європейського інвестиційного банку Надією Кальвіно.
«Європейський інвестиційний банк — ключова європейська фінансова інституція. Вона надає великі вигідні кредити для країн Європейського Союзу. А тепер розширили свою програму і для України. Я дуже хотів поговорити про це з пані Надією, хоча розумів, що шансів нуль. Ну просто нуль… Але я написав їй офіційний запит».
Спершу прийшла відмова, але через місяць Кирилу зателефонували з прес-служби банку: «Пані президентка планує свій візит до Києва. Ми би хотіли вас запросити на зустріч із нею».
«Я одразу сказав: “Коли? Беру квитки”. Як мені сказали дату, я швиденько зібрався і рушив до Києва. Нам вдалося записати інтерв’ю. А після розмови Надія Кальвіно поїхала на зустріч з президентом України. Цим інтерв’ю я дуже пишаюся. Воно стало найвідомішим не лише серед українців, а й серед європейців».

Від пояснення до аналітики
За три роки роботи змінилися не тільки герої інтерв’ю, а й завдання каналу.
«Раніше в мене була ціль просто прояснити, що взагалі відбувається. А зараз ми з гостями намагаємося аналізувати, як це відбувається, хто це робить і які можуть бути наслідки», — пояснює Кирило.
Якщо на початку він пояснював суть роботи органу місцевого самоврядування, органу держави, народного депутата, то зараз акцент зміщується на якісну аналітику та боротьбу з маніпуляціями.
«Всім нам потрібна більш активна підтримка, тому що зараз дуже багато фейків, дезінформації про Україну, про українців. І треба боротися з усіма маніпуляціями».
Три головні пріоритеті
У вересні 2024 року через наближення фронту до Покровська, родина Кирила переїхала до Кривого Рогу.
«Тут я продовжив розвивати свій канал, паралельно навчався онлайн у покровській школі. Але мені хотілося більше живого спілкування. Кривий Ріг — величезне місто. І мене стало цікавити, як функціонує молодіжна політика в місті? Мене, як молоду людину, турбувало, які є можливості. Поспілкувався з людьми і дізнався, що у місті є справжній молодіжний осередок — Криворізький молодіжний центр».
Кирило розповідає, молодіжний центр проводить багато активностей для молоді — від освітніх тренінгів до спортивних заходів.
«Тут кожен може знайти себе. Є Speaking Club, курси з графічного дизайну та 3-Д моделювання, літературні та молодіжні вечори. У Покровську нічого подібного не було. Коли прийшов до Криворізького молодіжного центру, відчув, що то місце, куди хочеться повертатися. Бо тут не лише можна знайти однодумців, отримати необхідні навички, а й реально впливати на зміни у місті».
Спочатку Кирило просто брав участь в активностях, потім став волонтером молодіжного центру. А нещодавно отримав там роботу. Тепер займається комунікаціями.

Підтримка батьків та великі плани
Кирило вважає, що наразі треба щодня активно та наполегливо працювати, аби максимально реалізувати себе та свій потенціал.
«Я вважаю, що я вже десь на 97% реалізований, але зупинятися на цьому не збираюся. В мене в планах дуже багато інтерв’ю і дуже багато дій на благо Кривого Рогу та України в цілому. А ще я хочу, аби мої батьки завжди мною пишалися».
Кирило ділиться, якщо спочатку батьки ставилися скептично до його ініціативи з каналом та роботою, мовляв, ще зовсім юний, то зараз вони стали для нього головною підтримкою та опорою.
«Батьки повністю підтримують і завжди, якщо треба якийсь ресурс, вони його шукають і допомагають», — каже Кирило.
Вже зараз Кирило має амбітні плани. Він мріє про власне ток-шоу у форматі Late Night Show, роботу в продакшн та вихід на міжнародний рівень. А у списку найочікуваніших гостей Кирила на першому місці — Володимир Зеленський.
Авторка: Катерина Калюжна