«Паспортний терор»: як росіяни змушують жителів окупованих територій змінювати громадянство
На окупованих територіях України триває примусова паспортизація. Крайній термін для українців без російських документів – 31 грудня 2024 року, – вкотре наголосили у Кремлі та пригрозили позбавити людей усіх соціальних прав, визнати їх іноземцями й, зрештою, депортувати.
До яких дій вдаються загарбники, аби змусити жителів захоплених територій змінювати громадянство, чи насправді темпи паспортизації йдуть «за планом», що про це каже українська сторона та коли в Україні почали видавати перші паспорти РФ – читайте у нашому матеріалі.
Не маєш російського паспорта – йди геть
У своїх діях загарбники посилаються на указ президента РФ Володимира Путіна від 27 квітня 2023 року «Про особливості правового становища окремих категорій іноземних громадян та осіб без громадянства в Російській Федерації», згідно з яким жителі окупованих територій мали отримати російські паспорти до 1 липня 2024 року. Продовження цього строку до 31 грудня загарбники пояснюють «поступками для людей» для «відтермінування дня депортації».
У русі громадського спротиву на ТОТ «Жовта стрічка» кажуть, Росія погрожує українцям вже не вперше.
«Ці терміни вони встановлюють вже два роки поспіль. Два роки кажуть : “Срочно продлить или заменить паспорта, иначе – депортация”» .
Насправді ж росіяни продовжують строки зміни громадянства через низькі темпи паспортизації, – вважають у Центрі національного спротиву. А депортація, якою вони лякають українців, є порушенням Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни.
«Те, що через понад два з половиною роки з початку великої війни в окупації залишаються люди, які й досі не отримали російський паспорт – це прояв спротиву проти дій окупантів», – Остап, речник Центру національного спротиву.
Міфічне громадянство «ЛДНР»
Спрощену систему зміни громадянства на окупованих територіях Донбасу росіяни впровадили ще у 2019 році, але до 2021-го мати паспорт РФ на захоплених територіях було не обов’язково. Водночас людей змушували брати паспорти «молодих республік», фактично перетворюючи їх у громадян неіснуючих держав.
«РФ видавала паспорти громадянам так званих “ЛНР” і “ДНР”, але не ставила код органу, який видавав цей паспорт, і не ставила відмітку про прописку. Тобто, це був такий більш декларативний паспорт – для певних цілей кремлівського режиму, для того, щоб заявити про міфічну кількість паспортизованих», – розповіла директорка ГО «Східна правозахисна група», адвокатка Віра Ястребова під час презентації дослідження «Примусова паспортизація РФ в Україні 2000-2024 роки».
Нереальні темпи – паспортизація «йде за планом»?
У 2022-му, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, «старі» паспорти жителів окупованих територій росіяни анулювали, натомість почали змушувати отримувати нові – за російськими стандартами.
«Тому коли ми говоримо про те, що вони не виконали план по паспортизації українців на окупованих територіях, то мова йде про те, що вони не виконали план по оновленню цих паспортів. У людей залишилися документи старого зразка, але вони недійсні», – зазначив в ефірі інформаційного агентства «Укрінформ» заступник директора «Інституту стратегічних досліджень та безпеки», журналіст Максим Бутченко.
При цьому у самій Росії радо звітують про темпи паспортизації. Так, за словами президента країни-агресорки Володимира Путіна, російське громадянство вже отримали понад 3 млн 200 тис. жителів окупованих територій Донбасу, Запорізької та Херсонської областей. Хоча насправді, цю цифру можна поділити, як мінімум, навпіл, – вважають українські аналітики.
«На окупованих територіях нині перебувають не більше 1,5 млн паспортизованих осіб і насправді темпи паспортизації зменшуються. Це відбувається з низки причин, однією з яких є дуже велика смертність на ТОТ України. І ті люди, які у 2019-му, до повномасштабного вторгнення, отримували ці паспорти, вони або виїхали з окупації, або, на жаль, померли», – зазначає правозахисниця Віра Ястребова.
На те, що із темпами паспортизації насправді не все так добре, як розповідають пропагандисти, вказує і той факт, що під час останніх президентських виборів у РФ, жителям окупованих територій дозволяли голосувати за українськими документами.
«Мотивують» як можуть
Спочатку загарбники взялися за «бюджетників» – лікарям, вчителям, працівникам ЖЕКів та муніципальних органів перестали платити зарплату та почали звільняти. Потім пішли підприємці – їх зобов’язали перереєструвати свої бізнеси на підставі російських документів. Далі окупанти заборонили виплачувати пенсії тим, хто не має громадянства РФ. Нині людям відмовляють у медичних та комунальних послугах, зарахуванні дитини у дитсадок, укладанні шлюбу, переоформленні документів на майно, роботі тощо. Ось як такі «заохочення» коментують самі окупанти:
«Важно не откладывать этот вопрос “в долгий ящик”, поскольку получение паспорта РФ – это не просто формальность, а ключ к получению всех прав и льгот, предоставляемых российским государством», – заявила «голова комітету народної ради ДНР з конституційного законодавства» Олена Шишкіна.
Пункти прийому заяв на зміну громадянства загарбники розгортають де тільки можна, навіть у лікарнях, – розповідають у Центрі національного спротиву. Щоправда, охочих скористатися цією можливістю небагато.
«У нас є історія чоловіка, який до останнього принципово не брав російський паспорт і відкрито говорив про це окупантам під час перевірок на блокпостах. Після першого разу його місяць протримали у підвалі, після другого – ще місяць. І тільки після цього ми його вмовили взяти той паспорт заради збереження життя», – каже речник Центру національного спротиву Остап.
Нові пункти для «охочих», концтабори – для незговірливих
За даними ГО «Східна правозахисна група», крім стаціонарних пунктів видачі паспортів в окупованих містах України, росіяни відкрили окремі пункти для жителів ОРДЛО на території РФ. Зокрема, у Ростовській області. Для тих же, хто не хоче оформлювати паспорт, окупанти планують побудувати так звані «Центри утримання мігрантів», які, по суті, будуть концтаборами.
«Ця інформація тривожна і наголошує на посиленні репресивних заходів проти населення тимчасово окупованих територій, проте конкретних підтверджених деталей щодо цих таборів поки що мало. Відомо, що багатьох українців тримали в подібних центрах, коли насильно депортували до Росії, але як вони виглядатимуть та функціонуватимуть в окупації, куди депортуватимуть тих українців, які відмовилися отримати паспорт РФ – питання поки що без відповіді», – зазначив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
Примусова паспортизація РФ в Україні – історія довжиною у 30 років
Все почалося з Криму. Там вручати свої паспорти росіяни почали ще із 1990-х років. Щоправда, тоді вони робили це приховано. Про це йдеться у дослідженні, проведеному ГО «Східна правозахисна група» та ГО «Інститут стратегічних досліджень та безпеки».
Так у Криму, який у ті роки вже був у складі незалежної України, працювали невеликі пункти, де приймали заявки на отримання російського громадянства, а потім – видавали відповідні документи. На початку 2010-х років «підігрівати» ситуацію почали проросійські політики, які пропагували отримання паспорта РФ, – розповів заступник директора «Інституту стратегічних досліджень та безпеки», журналіст Максим Бутченко.
«Вже тоді на території материкової України працювали проросійські партії та організації. У 2014 році росіяни відпрацювали технологію примусу, яку потім перенесли на окуповані території Донбасу», – наголосив Максим Бутченко під час пресконференції в ефірі інформаційного агентства «Укрінформ».
«Вони спочатку роздають свої паспорти, а потім кажуть, що йдуть захищати “своїх” громадян»
Примусова паспортизація – це один з елементів гібридної війни РФ, який став одним із трамплінів перед військовим вторгненням РФ в Україну, – вважає політолог Петро Оліщук. Протягом багатьох років Росія системно створювала міф про те, що на неї чекають жителі Донецької та Луганської областей.
«Ключовий аспект цієї міфології – це саме паспортизація. Спочатку достатньо обмежена і в кінцевому рахунку примусова. Вони таким чином створюють певне враження, що дійсно десь в Україні якісь люди мріють дожити до одержання цього самого російського паспорта. Відома концепція “руського миру” начебто дозволяє росіянам втручатися у справи інших суверенних держав і виступає потім засобом обґрунтування цього втручання», – наголосив політолог під час презентації дослідження «Примусова паспортизація РФ в Україні 2000-2024 роки».
Людям доведеться відповідати перед українським законом – міф?
30 вересня цього року в Міністерстві юстиції України опублікували роз’яснення, що за примусове отримання російського паспорта відповідальності не буде.
«Насильницька паспортизація є незаконною та не визнається в Україні й у світі, оскільки суперечить принципам і нормам міжнародного права і є порушенням Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни. Відповідальність за діяння, вчинені під примусом або внаслідок страху за своє життя, не може бути рівнозначною відповідальності за дії або бездіяльність тих, хто свідомо підтримує ворога», — йдеться в заяві.
Раніше на цьому наголошував і Омбудсман України Дмитро Лубінець.
«Я б порадив брати російський паспорт, все ж таки для себе ухвалити рішення вижити. Це найголовніше. Ми розуміємо, що це відбувається під тиском, фізичним тиском. Тому взяти паспорт, вижити, дочекатися, коли ми звільнимо цю територію», – сказав Лубінець та додав, що нині розробляється закон, який після деокупації дозволить таким громадянам офіційно відмовитись від російського паспорта та повернутися до нормального життя.
А поки єдине, що залишається жителям окупованих територій – евакуюватися, але бути готовими до фільтрацій на блокпостах та кордоні, або таки змінити громадянство задля збереження свого життя і чекати на деокупацію українських територій.
Центр національного спротиву закликає долучатися до руху опору за посиланням.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення України». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.