Переселенці в Україні. Яку підтримку можна отримати після виїзду з окупації?
Нині в Україні офіційно зареєстровано 4,6 мільйонів переселенців. Такі дані наводить Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук. Через російську агресію, люди вимушено покинули свої домівки і евакуювались у безпечні регіони. І цей процес триває — українці продовжують виїжджати з окупації. Минулого тижня ми розповідали про те, як це зробити.
Але на цьому шлях тільки починається. Знайти житло, влаштуватися на роботу, вивчити нову місцевість — задача нелегка для будь-кого. На яку підтримку та допомогу можна розраховувати в Україні? І чому українці все ж таки повертаються? «Точка сходу» розповість.
Грошова допомога
За результатами опитування Міжнародної організації з міграції, найбільш нагальна потреба для переселенців — гроші. Тому в Україні можна отримати грошову допомогу від держави, подати заявку на виплати від міжнародних організацій, а також залишити запит на отримання допомоги від волонтерів. Детальніше про це — далі.
Виплати ВПО
Нині не всі категорії переселенців отримують грошову підтримку від держави. Ці виплати називають допомогою на проживання і призначають її тільки вразливим категоріями українців. Статус переселенця,сам по собі, вже не вважається вразливою категорією.
У березні 2024 року Кабмін автоматично продовжили допомогу на 6 місяців деяким переселенцям.
Зокрема, пенсіонерам, у яких станом на 1 січня 2024 року розмір пенсії не перевищував 9 444 гривень, людям з інвалідністю I чи II групи, дітям з інвалідністю до 18 років, тяжкохворим дітям, дітям-сироти та дітям, позбавлених батьківського піклування, віком до 23 років, батькам-вихователям і прийомним батькам. Інші категорії можуть звернутися до органів соціального захисту. Там проінформують, чи є право на виплати.
Розмір виплат для ВПО:
- для осіб з інвалідністю та дітей – 3 000 грн;
- для інших осіб – 2 000 грн.
Надходять кошти на рахунки 15 та 28 числа щомісяця.
Допомога від міжнародних організацій
Під час проходження офіційного пункту пропуску «Колотилівка-Покровка», українцям пропонують подати заявку на отримання коштів від міжнародних донорів. При чому, за різними даними, сума може бути від 3 600 до 10 тис. грн на одного. Це залежить від організації, яка працює на місці.
Маріупольчанка Тетяна виїхала з окупованого Маріуполя наприкінці березня цього року. Проходила через пункт на Сумщині. Волонтери від Міжнародної організації з міграції запропонували їй грошову допомогу в 10 тис. грн на кожного члена родини.
«Ці кошти ми вже давно отримали. Також, впродовж трьох місяців отримували виплати від держави – їх оформили у ЦНАП. Окрім грошової допомоги, різні організацію надають набори: посуду, продуктів та гігієну» , – розповіла Тетяна.
Де знайти житло?
Перше, про що думають переселенці – це житло. Дехто, коли їде в Україну, вже точно знає, де житиме. Але є люди, які не мають ані грошей, ані інформації. Орендувати квартиру за оголошенням – може бути не по кишені. Власники майна вимагають оплату за перший і останній місяць. А якщо у пошуку допомагав рієлтор, то орендодавець має сплатити і за його послуги. Виходить кругленька сума у понад 20-25 тисяч мінімум за квартиру у будь-якому великому місті Україні.
Тому держава пропонує соціальні гуртожитки. На сайті Офісу Президента України є мапа з вільними місцями у різних громадах, а також номери контакт-центрів. Згідно неї, нині в Україні є майже 28 тисяч вільних місць для проживання переселенців. Але це переважно північні регіони країни та південь, який росіяни щодня обстрілюють. Півтора мільйони місць по країні вже зайняті.
Прихисток
З 2022 року в Україні діє урядова соціальна програма «Прихисток». На сайті є оголошення від власників житла про безкоштовний прихисток переселенців. Так можна знайти дім або квартиру там, де потрібно і напряму зв’язатися з власником. Головне, аби умови співпадали.
Водночас власник житла отримає компенсацію від держави на сплату комунальних послуг з розрахунку 14,77 грн за проживання однієї людини за один день.
Гуманітарні центри
Аби підтримати своїх, міські ради та військові адміністрації у різних містах відкрили гуманітарні центри.
Найбільший — «ЯМаріуполь». Це центр підтримки для маріупольців і жителів Маріупольського району: Мангуша, Урзуфа, Сартани та інших селищ.
Такі центри працюють у містах, де нині найбільше маріупольців. Зокрема, у Києві, Дніпрі, Одесі, Львові. Усього їх 18 і готують до відкриття нові.
Тут маріупольці можуть сходити до психолога, проконсультуватися у юриста або адміністратора маріупольського ЦНАП, пройти огляд у лікаря-терапевта, для дітей працює ігрова кімната. У деяких містах також є центри надання побутових послуг. Там можна, за соціальною ціною, полікувати зуби у стоматолога, попрати та підшити речі, зробити зачіску та манікюр.
Гуманітарні центри
Для мешканців Луганщини в Україні працює Гуманітарний штаб Лисичанської МВА. Такі штаби відкрили у Києві, Полтаві, Запоріжжі, Дніпрі та інших містах.
Там видають гуманітарну допомогу, проводять консультації юристів, Пенсійного фонду, центру зайнятості, організовуються майстер-класи для дітей.
Приймають мешканців саме Лисичанської територіальної громади.
Для жителів Сєвєродонецька гуманітарний штаб працює у Дніпрі, а для переселенців зі Станично-Луганської громади —центр «Луганщина моя» у Києві.
Що з роботою?
Перше, що радить зробити держава — звернутися у центр зайнятості. Там можуть допомогти з пошуком роботи.
Якщо підходящих вакансій немає, запропонують долучитися до «Армії відновлення». Це програма, в якій українці можуть тимчасово офіційно працевлаштуватися, а також — взяти участь у відбудові країни.
Державна служба зайнятості та різні міжнародні організації розуміють, що деяким переселенцям потрібно змінити фах, аби знайти роботу. Бо у різних містах — різний попит на ринку праці.
Так переселенці можуть отримати ваучер на навчання.
Також, час від часу, з’являються міжнародні програми з перекваліфікації. Пропонують жінкам опанувати професії перукарів, пекарів, кравчинь. Чимало курсів з SMM та IT. Все це можна знайти у вільному доступі у мережі.
Чому українці повертаються в окупацію?
Майже 130 тисяч переселенців повернулися на окуповані території або у зону бойових дій. Про це заявив голова робочої групи з питань житла тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради із захисту прав ВПО Максим Ткаченко.
Причина — проблеми з пошуком житла та роботи. Нестача коштів змушує повернутися в окупацію, але — у свої будинки.
«Саме через різні проблеми на нових місцях, труднощі з працевлаштуванням чи житлом вже майже 130 тисяч ВПО змушені були повернутися додому, у зону бойових дій чи навіть на ТОТ», — сказав Ткаченко.
Зрештою, все у руках самого переселенця. Головне пам’ятати — в окупації може бути небезпечно. В Україні можливості є, їх потрібно лише хотіти знайти!