Росіяни змушують жителів окупованих територій отримувати паспорти РФ. Як реагує Україна?
Росія поставила українцям на захоплених територіях дедлайн — отримати російський паспорт до 31 грудня 2024 року. Тих же, хто цього не зробить, з нового року вважатимуть іноземцями або особами без громадянства. До речі, паспорти «ЛНР» і «ДНР» також не рахуються. Тому варіантів, як відмовитися від громадянства Росії, залишаючись в окупації, — майже немає. Водночас в Україні заявили: не притягуватимуть до відповідальності людей, які отримали паспорт під примусом. Що це означає?
«Іноземці» на своїй землі
Згідно указу президента РФ Володимира Путіна «Про особливості правового становища окремих категорій іноземних громадян та осіб без громадянства в Російській Федерації», українці в окупації або ж «жителі нових регіонів», як їх називають загарбники, мають отримати громадянство РФ до 31 грудня 2024 року. Інакше — їхні дані внесуть у спеціальний «реєстр іноземців», після чого заборонять керувати автомобілем, користуватися банківськими послугами, реєструвати власність, укладати та розривати шлюби та відправляти дітей у школи та дитсадки.
А ще — зобов’яжуть стати на міграційний облік або ж отримати дозвіл від окупаційної влади на тимчасове проживання.
Росіяни й досі «фільтрують» людей з українськими документами
Для окупантів українські документи — причина допитів та перевірок. Про це пише українка, яка анонімно розповіла про виїзд матері з окупованої Луганщини в групі «Как доехали» у Telegram. У серпні її 64-річна мама виїхала з перевізником через Росію та Білорусь в Україну. У жінки був український паспорт і паспорт РФ. Тому вона пройшла «фільтрацію» швидко, але довелося чекати на пасажирів, які виїжджали тільки з паспортом України.
«Чекали на групу людей, які також виїжджали через КПП “Новоазовськ” з Херсонської та Запорізької областей, аби далі поїхати разом. Очікування зайняло близько 12 годин, довелося ночувати у машині. Причина затримки — звичайно фільтрація, бо люди виїжджали лише з українськими паспортами»,— пише жінка.
Окупанти будують «Центри утримання мігрантів». Іншими словами — концтабори
У Центрі національного спротиву зазначають, що росіяни роблять все, аби паспортизувати населення. Зокрема, змушують підприємців брати на роботу людей тільки з паспортом РФ. Переоформити майно за російським законом також можуть лише ті, хто має російське громадянство. Відтепер жити в окупації з українськими документами майже неможливо.
Для тих, хто не хоче оформлювати паспорт, будують так звані «Центри утримання мігрантів», які, по суті, будуть концтаборами, — стверджує співробітник Центру національного спротиву Максим Петрів.
«Росіяни планують, що до кінця року до 60% населення окупованих територій будуть з російськими паспортами. Зараз вже 50%», — сказав Максим Петрів.
Тому, аби не наражати себе на небезпеку, фахівці ЦНС радять українцям в окупації все ж брати російські паспорти. Але при цьому зберігати українські, а загарбникам надавати лише їхні копії.
«Українці, які мають російські паспорти на окупованій території, можуть бути корисні Україні. Наприклад, вони працюють в адміністративних установах і допомагають спротиву», — зазначає Максим.
Україна НЕ притягуватиме до відповідальності. Всіх?
Напередодні в Міністерстві юстиції України опублікували роз’яснення, що за примусове отримання російського паспорта відповідальності не буде.
«Насильницька паспортизація є незаконною та не визнається в Україні й у світі, оскільки суперечить принципам і нормам міжнародного права і є порушенням Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни. Відповідальність за діяння, вчинені під примусом або внаслідок страху за своє життя, не може бути рівнозначною відповідальності за дії або бездіяльність тих, хто свідомо підтримує ворога», — йдеться в заяві.
Правовий аналітик благодійного фонду «Схід SOS» Ярослав Таранець стверджує, що крім норм Міжнародного права, насильницька паспортизація також регулюються національним законодавством. Зокрема, Стаття 40 Кримінального кодексу України скасовує відповідальність за злочин при наявності фактів, що підтверджують сторонній протиправний тиск на можливість людини самостійно контролювати свої дії.
«Позиція держави така, що життя людини є найвищою цінністю. Якщо отримання паспорту відбулося за умов тиску, загрози життя, тобто за тих умов, які вони зараз там створюють, ми не можемо говорити, що людина є колабрантом або зрадником», – зазначає Ярослав Таранець.
При цьому варто пам’ятати, що російські паспорти, які видають на окупованих територіях, Україна не визнає. А тому навіть після примусової паспортизації українці залишаються українцями.
Але вкорте зазначаємо, залишатися в окупації – небезпечно. Єдиний спосіб зберегти своє життя і свободу від загарбників, покинути дім і виїхати.