Ті, хто переживають схожий досвід. Як рідні військових стали «близькими»

Слідкування за новинами, телефон, що постійно в руці, збори донатів та походи на пошту з посилками на фронт — звичайна справа для українців, та в більшості українок, чиї близькі зараз на війні.
Деякі їхні друзі, з якими раніше було про що поговорити, перестали підтримувати. Зникли спільні теми та погляди на життя.
Для тих, хто опинився сам, існує проєкт «Близькі». Завдяки йому рідні військових відчувають підтримку, знаходять нових друзів та навіть змінюють професії.
«Друзі не соромляться розмов про ухилення від мобілізації»
Софія Мотуз — наречена військовослужбовця. Її коханий нині служить на Донеччині, де займається евакуацією поранених бійців. Їй 25 років, йому – 31.
Разом вони 9 років, а познайомилися у школі, в якій навчалися. Перед повномасштабною війною вирішили жити разом. Облаштували побут в орендованій квартирі у Києві, проводили час разом.
Але у січні 2023 року чоловік змінив роботу механіка метрополітену на військову службу. Тоді Софія усвідомила, що залишилася одна.
«Спочатку весь час займало звикання до того, що я тепер знову сама. Відповідаю за квартиру та фінанси. Планую свій час без нього», — розповідає Софія.
Вона постійно при собі тримає телефон, щоб мати можливість переписуватися з нареченим. А їхні стосунки «підтримує пошта та служби кур’єрської доставки», жартома каже дівчина. Бо він часто замовляє їй подарунки, а вона надсилає йому пакунки. У них обов’язково кладе лист, написаний від руки. Папір Софія бризкає своїми парфумами.
«Одного разу, коли він приїхав у відпустку і відкрив при мені свій військовий квиток, я побачила, що він зберігає всі мої листи. Це було так приємно — розуміти, що це важлива дрібничка не тільки для мене, а й для нього».
Софія розповідає, що їй подобається його спокійний характер, і він залишається таким самим, навіть на службі. А в цивільному житті її наречений — душа компанії.
«Він дуже відкритий та завжди піде на допомогу близьким. І зараз він допомагає побратимам на службі. Але в цивільному житті, на жаль, не всі друзі залишилися з ним. Деякі, коли він пішов служити, обірвали спілкування».
Схожа ситуація сталася й з Софією. Коли наречений став військовим, всі розмови та переживання тільки про нього та навколо війни. Через це теж втратила деяких друзів та подруг, бо важко знайти спільну мову з людьми, в оточенні яких немає військових.
«Немає спільних тем. Вони, наприклад, не соромляться говорити про ухилення від мобілізації. А це дуже болюча тема для мене і, відповідно, спілкуватися з такими людьми не хочеться».
У лютому 2024 року Софія випадково побачила дописи інших рідних військовослужбовців. Вони брали участь у майстер-класах і навчальних курсах. Так дівчина вирішила доєднатися до спільноти проєкту «Близькі».
«Це стало місцем, де тебе розуміють, де ти можеш познайомитись з іншими людьми, які переживають схожий досвід».
Тоді Софія долучилася до курсу з комунікацій. Потім були творчі майстер-класи. Вона навчилася робити декоративні свічки та відкривала збори на донати для підрозділу свого чоловіка.
А вже у вересні 2024 року — її запросили в команду «Близьких» менеджеркою проєктів. Тепер Софія проводить ще більше часу з однодумцями та підтримує тих, кому так само важко залишатися наодинці з собою після мобілізації коханих.
«Отримати комʼюніті “своїх”»
Офіційно «Близькі» — це освітній проєкт для родин, партнерок та партнерів військових та ветеранів.
«Це місце, де рідні воїнів та ветерани зможуть отримати допомогу у кар’єрному зростанні: зрозуміти свій напрямок, підготувати резюме та підготуватись до співбесід, пройти актуальне для себе навчання та отримати комʼюніті “своїх”», — йдеться на сайті проєкту.
Так, 22 лютого у Львові проведуть тренінг «Основи домедичної допомоги та тактичної медицини для цивільних». А у Києві 15 березня всіх запрошують на лекцію «Фінанси для себе».
Але крім навчання проводять зустрічі групи самопідтримки, книжкового клубу, заняття йогою та стретчингом, лекції та творчі майстер-класи. Детальніший розклад є на сайті проєкту.
Запустила ініціативу засновниця школи комунікацій Bazilik та волонтерка Марина Батуринець у січні 2024 року. На той момент вона мала досвід навчання військових. Зокрема, ще у 2015-му проводила курси з відкриття бізнесу та фінансової грамотності для ветеранів.
Навесні 2023 року Марина вирішила повернутися до справи, але зосередилася не на військових, а на їхніх рідних. Bazilik разом із благодійним фондом Veteran Hub запустили курс із перекваліфікації для сімей військовослужбовців.
«Я була тоді кураторкою. І побачила, що люди після завершення заняття не розходяться. Домовляються, з ким підуть в кіно чи театр, або на акцію підтримки полонених. І ми зрозуміли, що такі зустрічі треба розвивати».

Тому вирішили шукати ще партнерів та спільно проводити такі зустрічі.
«Піклування про їхніх рідних — це піклування про самих військових»
Зараз 90% учасників спільноти «Близькі» — це жінки: сестри та дружини військових. Марина наголошує, що в команді є правило — не перевіряти документи людей та їхній зв’язок з війною. Це і так стає зрозуміло з розмов та психологічного стану. Бо всі вони говорять про своїх рідних.
«Все, що можемо зараз робити — підтримувати сім’ї наших захисників. Так їм спокійніше, вони самі говорять. Коли діти та дружини розповідають про свої досягнення, вони радіють. Тому для нас піклування про їхніх рідних — це піклування про самих військових».
Нині в команді проєкту — 10 людей. Вони займаються організацією заходів у Києві та Львові. Але надалі планують привозити активності в інші, не тільки великі міста, аби рідні військових відчули, що вони не самі.