Трамп повторює тези російської пропаганди, а у Кремлі планують спільні проєкти. Як змінилася риторика США та Росії?

«Господи, допоможи мені вижити серед цієї смертної любові». На сучасний лад ескіз відомого графіті з поцілунком Брежнєва та Хонеккера переробила українська блогерка Юлія Паренюк. Вона зобразила поцілунок Дональда Трампа та Володимира Путіна.
Так, зокрема, українці помітили зміну риторики Росії до США. У Кремлі почали говорити про новий етап міжнародних відносин з Америкою. А президент Дональд Трамп у своїх заявах не стидається повторювати пропагандистську тезу окупантів.
Як це відбувається та до чого може призвести – далі у матеріалі «Точки Сходу».
Як було?
Риторика Росії щодо США історично характеризується вираженням зневаги. Росіяни часто критикували американську демократію за умовні «подвійні стандарти» та звинувачували США у втручанні у внутрішні справи інших країн.
Іноді доходило до абсурду. Наприклад, у 2022-му у Росії запустили фейк про біолабораторії США в Україні.

«США розгорнули в усьому світі, зокрема, в Україні, цілу мережу біолабораторій і фактично створювали в них нову біологічну зброю», – писали російські медіа.
А навесні торік у Росії порушили справу щодо фінансування тероризму «посадовими особами США». Нібито росіяни виявили, що американці переказували гроші на фінансування тероризму через комерційні організації на території України.
Тоді ж вони ще до завершення розслідування стосовно теракту в концертному залі «Крокус Сіті Хол», заявили, що винні Україна та США.

«Його сліди ведуть до українських спецслужб. Але всім добре відомо, що київський режим не є самостійним та повністю контролюється США. Необхідно також враховувати, що ІДІЛ, Аль-Каїду та інші терористичні організації створив Вашингтон», — сказав тоді секретар Ради безпеки Росії Микола Патрушев.
Згодом у Росії визнали, що США та Україна ні до чого.
Володимир Путін також звинувачував в організації диверсій на «Північних потоках» — «англосаксів — так росіяни зневажливо називають жителів англомовних країн, зокрема, і США.
«Англосаксам вже мало санкцій, вони перейшли до диверсій. Неймовірно, але факт! Організувавши вибухи на міжнародних газових магістралях, що проходять дном Балтійського моря, фактично розпочали знищення європейської енергетичної інфраструктури. Всім очевидно, кому це вигідно. Кому вигідно, той і зробив, звісно», — наголосив Путін.

Це лише декілька повідомлень, які демонструють ставлення росіян до американців. Якщо вони бачили можливість їх в чомусь звинуватити, вони це й робили.
Як зараз?
А зараз у Росії оголосили про «перезавантаження відносин РФ і США». Початок цьому поклала зустріч представників обох країн у Саудівській Аравії, на яку не запросили Україну. Вона пройшла 18 лютого.
«Зараз дуже добре, що дві наддержави, які мають ядерну зброю, розпочали діалог. І з низки питань є добрі, позитивні зміни. Слідкуватимемо надалі, як розвиватимуться події», — сказав російський політолог Володимир Карасьов.
Після цієї зустрічі Дональд Трамп підтримав росіян, які наполягають на виборах президента в Україні. Та збрехав про рейтинг Зеленського.
«Ми маємо ситуацію, коли в Україні не було виборів — маємо воєнний стан, коли лідер України — мені дійсно неприємно це говорити, але його рейтинг схвалення наразі лише 4%».
А ще США вперше виступили проти того, щоб назвати Росію «агресором» у заяві G7 до третьої річниці повномасштабного вторгнення. Замість «російської агресії» частіше використовують «конфлікт в Україні».
Голова «Інституту Американістики» Владислав Фарапонов розповів «Точці Сходу» що, ймовірно, в команді Трампа є прихильник Кремля.
«У мене склалось враження, що Трампу більше ніж раніше хтось радить слідувати усім цим російським наративам. Бо коли він поширює очевидні нісенітниці, наприклад, про те що Зеленський диктатор, або про ті 4%, то зрозуміло, що хтось в його команді вкладає йому російську дезу. Те, що він сам все це вигадав, я не вірю».

А російські медіа використовують це для своїх пропагандистських матеріалів.
«Щоразу, коли я говорю, що це не вина Росії, мене завжди критикують фейкові новини, але я говорю вам, Байден сказав неправильні речі. Зеленський сказав неправильні речі. На них напав хтось, хто набагато більший і набагато сильніший, що погано, і так робити не можна, але Росію можна було б легко від цього відмовити», — цитують Трампа пропагандистські медіа.

За словами Владислава Фарапонова, росіяни змінили свою риторику у медіа, аби «сподобатися» Дональду Трампу.
«Це пов’язано зі спробами російського керівництва сподобатися новій адміністрації США. Але на зміну риторики пропагандистів треба сказати, що і риторика американського президента змінилася. З росіянами говорять, з ними зустрічаються. За що їм сварити Америку?», — зауважив Владислав Фарапонов.
За його словами мета пропагандистів зараз — створити картинку перед зустріччю Трампа і Путіна.
«Що насправді всі претензії до американців, це були претензії до попередньої адміністрації».
І, ймовірно, це вже «працює». Росіяни змінюють свої погляди щодо США і навіть називають своїх дітей на честь їхнього президента. Так у лютому російські медіа повідомили, що подружжя з Новосибірська назвало свого новонародженого сина Трампом. По батькові дитина буде Володимировичем.

А речник Путіна Дмитро Пєсков вже заявив про «спільні проєкти із США» щодо економічного співробітництва.
«Зараз виявлена політична воля глав держав до взаємодії, до відновлення діалогу, який був зведений фактично до нуля при попередній адміністрації. Далі на порядку денному стоїть питання про регулювання української кризи».
За словами аналітика, наслідком «дружнього» ставлення РФ до США та Трампа може стати пропаганда проти України. Росіяни, ймовірно, сконцентруються на просуванні негативу та дезінформації про Україну, президента Зеленського та ЗСУ.