Українська музика, яку варто додати до своїх плейлистів

Попри війну, українці досі слухають російське — навіть гурти, що підтримують агресію.
В Apple Music перше місце ТОП-100 посіла пісня башкирського гурту AY Yola, який відкрито підтримує росіян у війні проти України. Зокрема, їхній вокаліст збирає кошти на потреби армії окупантів.
У березні, за даними каналу UA War Infographics, українці слухали 18% російськомовних пісень на YouTube Music, а в Spotify — 34%.
«Точка Сходу» пропонує послухати український рок, поп та електрофольк виконавців, а також дізнатися про них цікаві факти, щоб української музики у ваших плейлистах ставало більше.
Рок
Рок зародився в Україні у 80-х роках та найбільше розвивався вже під час настання незалежності. Класика українського року: «Океан Ельзи», Green Grey, «Воплі Відоплясова».
Що послухати із сучасного?
«Діти Інженерів» — «ТЕЦ»
Гурт створили у 2020 році в Києві. Вони грають музику в жанрах гаражного року, ґранджу, поппанку, панк-року. Наразі учасники гурту оголосили про паузу у творчій діяльності, а їх вокаліст Яків Марний мобілізувався.
«Хейтспіч» — «Птахи летять додому»
Слова з пісні «Я вб’ю всіх богів» почали з’являтися на шевронах українських військових під час повномасштабної війни. Гурт створили у квітні 2022 вокаліст Дмитро Однороженко з Сум та саундпродюсер Фіма з Одеси. Нещодавно вокаліст групи оголосив, що мобілізувався до лав Сил оборони, залишивши нещодавно опублікований реліз.
Dymna Sumish — «Кожної весни»
Гурт виник у 1998 році в Чернігові та проіснував до 2018 року з перервою в чотири роки. Учасники грали в стилі постграндж та створювали суміш з хардкору, панку і психоделіки.
«Бетон» — «Юніті» (ЕР, 2025)
Український панкрок-гурт зі Львова. Гурт, який зараз уособлює український панк. У новому альбому проявляється переживання військового досвіду фронтмена Андрія Жолоба. Раніше панк-рок-гурт презентував бойову пісню 46-ї бригади, а також випустив кліп до неї.

«Stoned Jesus» — Porcelain
Один з найвідоміших українських рок-гуртів за кордоном. Його заснували у 2009 році у Києві. Учасники починали зі сладж-/пост-метал-проектів та стали ближчими до стоунер-року та традиційного дум-металу в дусі раннього Black Sabbath.
0%Mercury — OM
Це хаотичний металкор із жіночим екстрим-вокалом з Харкова. Гурт заснували у 2016 році, а у 2023 він посів третє місце на найбільшому метал-фестивалі світу. Учасники випустили два мініальбоми й декілька синглів.
Український електрофольк
Назва цього жанру пояснює основні мотиви, які використовують музиканти. Українські виконавці створюють фольктроніку, електрофольк, етнохіп-хоп, поєднуючи традиційні інструменти та звучання із сучасною сценою.
Що послухати з сучасного?
Юлія Юріна — «Каменярі»
Співачка та авторка пісень є ексучасницею електрофольк гурту «Yuko». У своїй творчості Юріна проголошує повагу до українського фольклору. У липні 2023 року Юлія Юріна випустила свій перший live-альбом «Ґвара».
Go_A — Rusalochki
Історія гурту почалася у 2012 році, коли саунд-продюсер Тарас Шевченко познайомився з етнічною співачкою Катериною Павленко. Електро-фолк гурт поєднує автентичний український вокал, сучасні електронні танцювальні біти та етнічні барабани. У 2021 році з піснею Shum посіли п’яте місце на «Євробаченні» та вийшли в топи європейських та світових музичних чартів.
Onuka — Time
Проєкт вокалістки Нати Жижченко та електронного музиканта Євгена Філатова. У своїх композиціях Onuka використовує національні народні мотиви та інструменти у поєднанні з електронною музикою.
DakhaBrakha — Monakh
Етноквартет з Києва, який створили у 2004 році. Він вже підкорив міжнародну аудиторію, звучав у голлівудських фільмах, а в репертуарі гурту пісні українською, кримськотатарською, англійською та німецькою мовами.
Попмузика
Класика української попмузика: пісні Ірини Білик, Софії Ротару та Руслани сформували точно одне з поколінь України.
Що послухати з сучасного?
Jerry Heil, Monatik, Evgeny Khmara — «Вимолив»
Jerry Heil проєкт співачки Яни Шемаєвої з Василькова. Вона починала карʼєру як відеоблогерка та стала популярною після пісні «Охрана, отмєна». Пізніше разом з alyona alyona представила Україну на Євробаченні-2024.
Dorofeeva — «Хартбіт»
Українська співачка з Сімферополя стала популярною в дуеті «Время і Стекло» з Олексієм Завгороднім. Зараз має понад 700 мільйонів прослуховувань власних пісень, займається благодійністю, а нещодавно віддала на добу свою сторінку в Instagram волонтеру Денису Христову.
SadSvit — «Силуети»
Проєкт Богдана Розвадовського, синті-поп та альт-поп виконавця. Навесні 2022 року 12 бригада НГУ «Азов» змонтувала відео під його пісню «Касета», його музика лунала на «Азовсталі».
Klavdia Petrivna — «Я щаслива»
Це сценічний образ української співачки Соломії Опришко, яка поєднує гумор, епатаж та попмузику. Її персонаж — яскрава пані в капелюшку, що співає іронічні, подекуди абсурдні, але водночас соціально чутливі пісні.
Jamala — альбом Qirim
Музика Джамали поєднує в собі соул, джаз, електроніку та поп. У 2016 кримськотатарська співачка перемогла на «Євробаченні» з піснею «1944» про примусову депортацію росіянами кримськотатарського народу з рідного Криму.
Естрадна музика
За збільшенням топ композицій українського року чи фольку можна забути про класику — українську естраду. З чого все починалося та які пісні варто включати не тільки у родинному колі для ностальгії — читайте далі.
Володимир Івасюк — «Я піду в далекі гори»
Український композитор, співак та поет. Автор пісень «Червона рута», «Мила моя», «Пісня буде поміж нас». Своїми творами Івасюк одним з перших заклав основи української естрадної музики.

Назарій Яремчук — «Стожари»
Український співак та композитор. Спільна з Івасюком пісня «Червона рута» вийшла за тогочасні пісенні рамки. Однойменний фестиваль майже з нуля «побудував» усю сучасну українську поп-естрадну сцену.

Олександр Білаш — «Два кольори»
«Лірична рефлексія, високий рівень сентиментальності та схильність до світлої ностальгії, лаконічний трагізм та психологізм», — так описують творчість українського композитора та поета, який створив близько 200 пісень.
Серед найвідоміших — «Два кольори» та «Ясені».

Українська музика зараз — це не лише про звучання, а про культурну ідентичність та розуміння своєї історії. Музика об’єднує, надихає та допомагає. Тож слухайте українське та підтримуйте своє.