Близько 150 тисяч переселенців повернулися на окуповані території — заява депутата
В Україні близько 150 тисяч переселенців повернулися на окуповані території. Зокрема, кожен третій маріуполець, якому вдалося вирватися з міста, повернувся. Про це заявив народний депутат і член Комітету Верховної Ради з питань прав людини Максим Ткаченко в інтерв’ю «Укрінформ».
Він зазначає, що 200 тисяч мешканців Маріуполя, які виїхали з міста, 67-70 тисяч повернулися додому в окупацію.
«Головною причиною повернення є те, що вимушені переселенці на підконтрольній Україні території не змогли почати нове життя. Вони не отримали належної допомоги від держави — ані житла, ані соціальної підтримки, компенсацій, роботи», — сказав він.
У матеріалі йдеться про те, що з кожним роком в держбюджеті закладають менше фінансів на допомогу переселенцям. Зокрема, на наступний рік закладено близько 48,6 мільярда гривень на виплати за проживання. У 2022-му ця сума була близько 73 мільярдів, у 2023-му – 57.
Також не всі переселенці можуть отримати матеріальну допомогу від держави, а лише деякі категорії. Їм надають 2 або 3 тисячі гривень на місяць залежно від категорії.
«З березня виплат було позбавлено дві треті вимушених переселенців, тобто більше 60%», — зазначив Максим Ткаченко.
Він також повідомив про нову ініціативу уряду – субсидію для переселенців на оренду житла. На реалізацію цього експериментального проєкту в бюджеті України передбачили близько 4 мільярдів гривень. Допомогу отримають ті родини переселенців, які витрачають понад 30% своїх загальних доходів на оренду. Але для цього потрібно оформити офіційний договір з орендодавцем та зареєструвати його в Пенсійному Фонді для нарахування коштів.
Також днями ексзаступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука також заявив, що 99% переселенців, з якими він спілкувався, повертаються в окупацію не за власним бажанням. На його думку, це відбувається через те, що люди не змогли облаштувати своє життя на підконтрольній території України.
«Я не знаю жодну таку людину, яка б за власним бажанням повернулась на ТОТ. Майже 99% людей повертаються через те, що не змогли облаштувати нормальне життя на підконтрольних Україні територіях», — повідомив Тука.
За його словами, попри те, що нині для держави є більші виклики, це питання має бути вирішеним.
Читайте також: Близько 60 тисяч переселенців із Маріуполя повернулися в окуповане місто