Данська компанія допомагає вивозити крадене зерно з окупованого Бердянська

Компанія Danish Baltic Control причетна до експорту зерна з тимчасово окупованих територій.
Як з’ясували журналісти «Слідства.Інфо» та KibOrg, її структура в Росії — фірма «Балтик Контроль Новороссийск» — надає інспекційні послуги у захопленому порту Бердянська. Цю інформацію підтвердив директор російського офісу під час розмови з журналісткою, яка представилася менеджеркою польської компанії.
Деталі розслідування — у матеріалі.
Що відомо про сам порт
Росіяни окупували Бердянськ 27 лютого 2022 року. Загарбники одразу почали використовувати порт у військових цілях. Саме звідси йшло постачання для підрозділів, що брали участь в облозі Маріуполя — зокрема, у порт заходили великі десантні кораблі Чорноморського флоту РФ, які доставляли техніку, боєприпаси та особовий склад.

Після удару українських сил 24 березня 2022 року по великому десантному кораблю «Саратов», який стояв у порту Бердянська, окупанти на певний час призупинили активну військову логістику. Втім, уже влітку 2022 року порт відновив роботу — тепер як логістичний хаб для вивезення українського зерна з окупованих територій.
Як працює схема
Журналісти отримали документи, які свідчать, що фірма «Балтик Контроль Новороссийск» була задіяна у вивезенні щонайменше 172 тисяч тонн зерна з Бердянська у період із березня 2024 по травень 2025 року. Попри те, що після початку повномасштабної війни Baltic Control прибрала згадки про Росію зі свого сайту, її московський офіс працює. Директор підтвердив роботу в Бердянську під час розмови з журналісткою під прикриттям, яка представилася менеджеркою польської компанії. Але коли до нього звернувся журналіст українського медіа, він заперечив свою причетність.

Капітани піратських суден
Журналісти ідентифікували понад 30 капітанів суден, які незаконно заходили до окупованого Бердянська. Частина з них досі мають українське громадянство. Наприклад, капітан Вадим Гончаров здійснив 13 рейсів з Бердянська, а деякі інші капітани вже мали проблеми з законом у Європі.
Юридичні наслідки і масштаби злочину
Участь данської компанії може тягнути за собою міжнародну відповідальність. Адже завдяки інспекції Baltic Control росіяни можуть легалізувати вкрадене зерно та експортувати його під виглядом російського. Лише з березня 2022 року з Бердянська вивезли понад 400 тисяч тонн продукції до Туреччини, Єгипту, Бангладеш, Лівії та інших країн. Для маскування походження зерна росіяни його оформляють через порти Темрюк та Кавказ у Краснодарському краї.
Попри запити журналістів, Baltic Control не надала жодної відповіді щодо своєї участі у вивезенні зерна з окупованої території України.
Читайте також: Окупанти планують передати порти Маріуполя та Бердянська в оренду росіянам