• ВАЖЛИВО

Домашні ритуали спокою: що допомагає відновитися без ліків і психолога

2 хвилини на читання
Зображення посту: Домашні ритуали спокою: що допомагає відновитися без ліків і психолога

Відновлення — це довгий процес, який включає пошук занять чи відпочинку, які наповнюють ресурсами. І нова звичка може стати рушійною цеглинкою. Це можуть бути прості щоденні ритуали, які не потребують рецептів, візитів до психолога чи тривалих відпусток. Догляд за рослинами, запис думок у щоденник або ж створення мозаїки можуть стати вашими особистими джерелами відновлення.

«Точка Сходу» зібрала добірку практик, які допомагають відчути себе краще, заспокоїтися та знайти нові справи, які дають ресурси. Які вони — читайте в матеріалі.

Садотерапія

«Після довгих годин у саду можна не відчувати ніг від утоми, але в душі почуватися на диво відновленим — чистим і відпочилим, наче попрацював над собою».

Це слова психіатрині та авторки книги «Садотерапія» Сью Стюарт-Сміт. Раніше садотерапію використовували в процесі реабілітації та терапії. Сьогодні ж догляд за рослинами — це ще й спосіб знайти свій ритм, заспокоїтися, відпочити та відволіктися.

Повне поглинання в садівництво допомагає сконцентруватися лише на роботі та має певний терапевтичний ефект. Зокрема для тих, хто переживає сильний стрес, тривожність або ж цілий день працює в приміщенні.

Терапевтка у Бірмінгемському центрі Thrive Лаура Гіллієр говорить, що садівництво пропонує зробити, виростити щось, що буде значущим для людини. А ще догляд за рослинами сприяє покращенню психологічного та фізичного здоров’я.

«Задоволення від догляду за рослинами можна отримати не лише від творіння, — пише Стюарт-Сміт, — руйнування в саду не тільки дозволене, а й необхідне. Ви можете легко і безоглядно поринути в ці справи, адже таке руйнування допомагає росту».

З чого почати? Наприклад, можна придбати квіти та скласти букет самостійно, піти на майстер-клас по догляду за рослинами або почати вирощувати щось на своєму підвіконні.

Зображення посту: Домашні ритуали спокою: що допомагає відновитися без ліків і психолога
Фото: Ukrmedia

Терапевтичне письмо

Коли ми думаємо або обговорюємо щось, можемо переходити з однієї теми на іншу, повторюватися чи несвідомо забувати головне. Письмо ж допомагає надати думкам чітку форму й послідовність. Воно не лише звільняє від потреби все утримувати в голові, а й фіксує важливе. Цей процес зосереджує увагу, дозволяє прослідкувати свій хід думок і побачити, як змінювалося ваше ставлення до ситуацій.

Письмо дає можливість структурувати почуття та описати те, що викликає тривожність або постійно турбує. До цього можна ще й додавати фотографію, малюнки чи музику.

Письмо як метод арттерапії — це один із найгнучкіших психотерапевтичних підходів. Замість традиційних сесій, тут основою є творчий процес: людина виражає себе через слова.

Наприклад, передає свої думки, емоції у віршах, казках чи розповідях. Це допомагає дати форму своїм переживанням, щоб їх усвідомити та зрозуміти, які події непокоять. Сюди ж відноситься ведення щоденника. 

З чого почати? Оберіть варіант письма, який буде найбільш комфортним, наприклад:

  1. Щоденники, в яких вже є надруковані питання. Так можна відстежувати свій стан залежно від відповідей, порівнюючи їх час від часу. Також це може допомогти регулярно їх заповнювати.
  2. Відповіді на питання чи опис ситуацій. Часто важко сформулювати, що відчуваєш, тому такий спосіб може стати помічним. Наприклад, «Які слова мене образили в цій ситуації?» або «Що спричинило таку реакцію, як я можу її описати?».

Головне — це дотримуватися систематичності та відвертості. 

Зображення посту: Домашні ритуали спокою: що допомагає відновитися без ліків і психолога
Фото: Рexels

Ароматерапія

Раніше люди використовували запахи рослин чи ефірні олії, щоб зміцнити імунітет, під час релігійних обрядів або просто для створення відповідної до події атмосфери. Зараз використання ефірних олій застосовується для створення атмосфери розслаблення перед сном або для підбадьорення зранку. 

Також ароматерапія підходить для медитацій, щоб допомогти собі сконцентруватися та глибоко дихати. Для таких практик використовують олію евкаліпту, чайного дерева та сосни. Фахівці кажуть, що це сприяє заспокоєнню та полегшує закладеність носа.

Як це використовувати? Можна додати декілька крапель олії на зволожувач повітря. Важливо впевнитися, що у вас немає алергічної реакції на цю речовину та вона дійсно приємно пахне.

Зображення посту: Домашні ритуали спокою: що допомагає відновитися без ліків і психолога
Фото: Аromaburo

Танці

Негативні переживання завжди проявляються через тіло. Так у людей поступово стає менше сил та енергії. 

Танець допомагає відчувати своє тіло, це такий собі момент слухання та пізнання себе, під час якого людина може виразити внутрішній стан, не розповідаючи про нього. Крім того, танець допомагає переживати стрес, тривожність, розлюченість або сум.

Вид обраного танцю залежить від переживань, які відчуває людина. Наприклад, це можуть бути рухи під ритмічні звуки барабанів і повторювані співи, без музики із заплющеними очима або ж під швидку та голосну музику. 

З чого почати? З танців вдома і до курсів у спеціалізованих класах. Можна танцювати з навушниками або обрати фахівця, який навчить певному стилю.

Зображення посту: Домашні ритуали спокою: що допомагає відновитися без ліків і психолога
Фото: Трибун

Мозаїка

Коли важко описати словами свої переживання чи біль — їх можна виразити через мозаїку. Звичайно, це можна зробити і через малюнок чи фотографію. 

Створення мозаїки допомагає сконцентруватися на своїх почуттях та уяві. Є тільки ви і яскраві частинки в руках, які треба зліпити докупи. Крім того, цей процес не вимагає професіоналізму, ви досягаєте успіху в роботі просто її виконуючи. Тобто такий метод арттерапії допомагає ще й побачити самоцінність незалежно від отриманого результату.

Почати можна, наприклад, з майстер-класів, щоб спробувати, чи підходить такий метод. Або ж вдома. Для цього треба придбати вже пошкоджену плитку або тарілки, які можна розбити. Головне під час цього процесу не забувати про безпеку.

Кожна з практик — це можливість потурбуватися про себе, а ще знайти нове заняття, яке наповнить вас ресурсами.

Зображення посту: Домашні ритуали спокою: що допомагає відновитися без ліків і психолога
Фото: Вечірній Київ

Підписуйтесь на нас у соціальних мережах.

Підтримайте нашу роботу і допоможіть нам зростати та надавати якісні послуги.

Завантажити ще...