«Люди вистояли, не витримав бетон»: в Україні вшановують захисників Донецького аеропорту
20 січня Україна відзначає День вшанування захисників Донецького аеропорту (ДАП). Оборона летовища тривала з травня 2014 року до січня 2015 року. У боях за Донецький аеропорт загинули 97 українських захисників, ще троє вважаються зниклими безвісти. Про це повідомив Генштаб ЗСУ.
У 2022 році цей день офіційно встановили як День пам’яті «кіборгів». Раніше їх вшановували 16 січня, коли у 2016 році оборонці аеропорту разом із родинами вперше організували захід у пам’ять про загиблих побратимів.
Початок боїв за аеропорт
У травні 2014 року російські окупанти спробували взяти під контроль Донецький аеропорт. Однак запеклі сутички влітку перейшли у відносне затишшя.
Ситуація загострилася у вересні, коли почалися важкі бої. Українські військові утримували старий і новий термінали, а також навколишні райони. Постачання провізії та боєприпасів відбувалося через селище Піски, яке стало важливим опорним пунктом сил АТО. Щодня ворог здійснював до 50 артилерійських та мінометних обстрілів.
Ключові події оборони та вихід з ДАПу
У кінці листопада 2014 року українські сили провели ротацію, і оборону ДАПу продовжив 90-й аеромобільний батальйон 81-ї бригади.
13 січня 2015 року росіяни знищили диспетчерську вежу, яка стала символом героїчної оборони.
20 січня 2015 року ворог підірвав колони, що підтримували перекриття нового термінала. У результаті цієї атаки загинув 51 український військовослужбовець.
21 січня ті «кіборги», які вижили після обстрілів і завалів, почали виходити з аеропорту. Багато захисників загинули під уламками, а частина потрапила в полон до бойовиків.
Через місяць після боїв окупанти почали розбирати завали, але всі поранені українські військові до того часу вже загинули.
22 січня 2015 року бойовики провели вулицями Донецька групу з 18 українських полонених. Їх змусили стати на коліна перед місцевими мешканцями. Такі дії грубо порушували Женевську конвенцію, що підтвердили міжнародні правозахисники.
Захист Донецького аеропорту став символом героїзму українських військових, яких назвали «кіборгами».
Читайте також: У 2025 році окупанти планують розпочати ремонт Донецького аеропорту