• ВАЖЛИВО

«Маріуполь окупований з 5 березня». Мінветеранів відмовило маріупольчанці у статусі інвалідності внаслідок війни

1 хвилина на читання
Зображення посту: «Маріуполь окупований з 5 березня». Мінветеранів відмовило маріупольчанці у статусі інвалідності внаслідок війни
Маріуполь у березня 2022 року/ Фото: Євген Малолєтка

Міжвідомча комісія Мінветеранів відмовила маріупольчанці у встановленні зв’язку інвалідності з пораненням внаслідок війни, бо з 5 березня 2022 року місто вважається окупованим. Документ оприлюднив маріупольський фотограф Євген Сосновський.

Волонтер та медійник Микола Осиченко розповів історію переселенки. Наталія Юхманова отримала поранення 15 березня 2022 року під час обстрілу. Вона втратила око, а уламки посікли її руку.

Жінка хотіла оформити статус інвалідності внаслідок війни. Для цього потрібно встановити факт поранення, одержаного від вибухонебезпечних предметів на території здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони. Але вона отримала відмову.  Згідно з постановою №306 Кабінету Міністрів України такий статус можуть оформити люди, які отримали поранення на території, де ведуться (велися) бойові дії.

А в наказі №309 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року зазначається, що бойові дії у Маріуполі завершилися 4 березня 2022 року. А з 5 березня місто окупували росіяни. Але він втратив чинність. Наразі чинний наказ №376 від 28 лютого 2025 року. Та в ньому йдеться про те ж саме.

«Тобто всі такі поранення і травми маріупольців жодним чином не пов’язані з веденням бойових дій на території українського міста Маріуполь, оборона якого тривала до 20 травня», – пише Євген Сосновський.

Зображення посту: «Маріуполь окупований з 5 березня». Мінветеранів відмовило маріупольчанці у статусі інвалідності внаслідок війни
Скриншот з наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376

Юрист організації «Донбас SOS» Михайло Фоменко у коментарі «Точці Сходу» розповів, що Кабмін прийняв постанову про встановлення зв’язку інвалідності з пораненнями ще у 2018 році. Норма про встановлення зв’язку інвалідності з пораненням на території бойових дій чинна донині. Тобто статус особи з інвалідністю оформлюють тільки якщо поранення отримано в зоні бойових дій. Перелік цих територій є в наказі №376 від 28 лютого 2025 року.

«Це є проблемою, тому що, якщо, наприклад, поранення отримано внаслідок ракетних обстрілів, обстрілів дронів, наприклад, у Києві чи Одесі, люди також не можуть отримати такий причинний зв’язок, оскільки Київ або Одеса не є територією, де ведуться бойові дії», – розповідає Михайло Фоменко.

Зображення посту: «Маріуполь окупований з 5 березня». Мінветеранів відмовило маріупольчанці у статусі інвалідності внаслідок війни
Юрист Михайло Фоменко / Фото: Східний варіант

«Донбас SOS» також отримували звернення від людей щодо несправедливої відмови у статусі. Тоді держава не дала статус особи з інвалідністю внаслідок війни людині з Миколаївської області. Бо вона отримала поранення 8 березня 2022 року, а область внесли у перелік, де йдуть бойові дії, тільки 9 березня.

Щодо Маріуполя, то до 22 грудня 2022 року місто та громада були віднесені до іншого переліку. Він мав таку назву: перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Його Мінреінтеграції затвердило наказом №75 25 квітня 2022 року.

А ось вже у грудні 2022 року перелік змінили: прибрали формулювання про оточення та визначили статус кожної конкретної громади. Мінреінтеграції визначили території, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окуповані Російською Федерацією. І в ньому зазначили, що Маріуполь окупований з 5 березня 2022 року.

Зображення посту: «Маріуполь окупований з 5 березня». Мінветеранів відмовило маріупольчанці у статусі інвалідності внаслідок війни
Скриншот з наказу Міністерства розвитку громад та територій України №309 від 22 грудня 2022 року

«Чому саме Мінреінтеграції встановила таку дату тимчасової окупації Маріуполя, це вже питання до них. Але навряд чи вони закладали щось подібне, коли це робили і не взяли до уваги алгоритм встановлення інвалідності», – говорить юрист.

Михайло Фоменко також зазначає, що рішення комісії Мінветеранів можна спробувати оскаржити у судовому порядку. Але чи стане суд на бік людини – питання.

Читайте також: Колишні полонені можуть оформити інвалідність – у МОЗ розширили перелік підстав для отримання статусу


Підписуйтесь на нас у соціальних мережах.

Підтримайте нашу роботу і допоможіть нам зростати та надавати якісні послуги.

Завантажити ще...