Майно в окупації: обіцяли компенсацію всім, але виплати будуть лише за зруйноване

На засіданні Кабінету Міністрів 7 липня ухвалили рішення, яке дозволяє фіксувати зруйноване житло на окупованих і прифронтових територіях дистанційно. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
«Завдяки продуктам дистанційного спостереження, фото і відео матеріалам комісії зможуть зафіксувати знищення житла, а це означає, що ВПО зможуть претендувати на компенсацію за програмою “єВідновлення”», — зазначив очільник уряду.
Він додав, що відповідальні міністерства повинні забезпечити якнайшвидше впровадження цієї послуги.
Водночас президент України Володимир Зеленський досі не підписав законопроєкт №11161, який Верховна Рада ухвалила ще у грудні 2024 року. Документ, зокрема, передбачає, що все майно, розташоване в окупації або зоні бойових дій, автоматично вважається знищеним. Це дозволило б переселенцям отримати компенсацію, навіть якщо немає доступу до нерухомості для її огляду.
Ще у березні петиція із закликом підписати цей законопроєкт, ініційована головою «Асоціації Молодих ВПО» Аркадієм Петросяном, набрала 25 тисяч підписів. Вона досі перебуває на розгляді в Офісі президента.
Сам Петросян вважає рішення уряду правильним, але запізнілим. Про це він сказав у коментарі «Точці Сходу»:
«Те, що уряд створює альтернативні рішення, я можу від імені нашої Асоціації сказати, що ми це вітаємо. Але у мене питання: чому потрібно було чекати і не підписувати цей проєкт закону? Чому люди, які виїхали з Бахмута, з Маріуполя, з Сіверськодонецька, з Нової Каховки мають стільки часу чекати?».
Він також наголосив, що урядова постанова не прирівнює все майно в окупації до знищеного — на відміну від закону. Тобто компенсацію зможуть отримати лише ті, в кого житло фізично зруйноване.
«У людей немає до нього доступу. Його відбирають окупанти, заселяють туди війська, або тих, хто підтримує окупацію. Ми це бачимо і по Луганщині, і по Маріуполю. Неважливо, вціліла у людини квартира чи ні», — наголосив Петросян.
Читайте також: Маріупольці звернулися до Офісу президента: чому не підписаний закон про знищене майно