• ВАЖЛИВО

Міносвіти має допрацювати наказ про школи на прифронтових територіях

1 хвилина на читання
Зображення посту: Міносвіти має допрацювати наказ про школи на прифронтових територіях
Громади надсилають скарги щодо наказу Міністерства освіти та науки України / Фото: Одеська ОВА

Заступниця Офісу президента України Ірина Верещук повідомила, що громади надсилають скарги щодо наказу Міністерства освіти та науки України № 1112. За її словами, він фактично ліквідовує школи в багатьох прифронтових громадах.

«Це не лише звільнення тисяч вчителів, а й припинення дистанційного навчання для десятків тисяч українських дітей за кордоном, на прифронтових територіях і на ТОТ. Звертаюсь до міністра освіти пана Лісового з проханням не допустити збільшення соціальної напруги на прифронтових територіях. Також важливо зберегти школи як звʼязок з українцями за кордоном та на ТОТ», — написала Верещук.

Зображення посту: Міносвіти має допрацювати наказ про школи на прифронтових територіях
Ірина Верещук / Фото: Офіс президента

Нагадаємо, з 1 вересня 2025 року навчальні заклади мають повернутися до очної або змішаної форми освіти. Тільки якщо є укриття в навчальному закладі, або на відстані не більше 500 метрів від нього. Діяльність закладів освіти, що не відповідають вимогам пунктів закону № 1112 Міністерства освіти від 7 серпня 2024 року, можуть зупинити, а учнів перевести до інших навчальних закладів.

У документі зазначається, що для організації дистанційного навчання в закладі освіти має бути сформовано щонайменше один клас на паралелі для всіх років навчання: з 1 до 9 або з 5 до 11 класу. А учні на тимчасово окупованих територіях можуть продовжувати дистанційне навчання, якщо дозволяють безпекові умови.

«Наказ №1112 порушує права учасників освітнього процесу, а саме — право батьків обирати школу для своєї дитини. Більше того, інший наказ МОН №1276 зобов’язує набирати в дистанційні класи не менше 20 учнів, попри те, що чинне законодавство дозволяє формувати клас уже від 5 учнів. Це — відверте звуження прав дитини на освіту, ще й у час війни», — зазначив керівник Центру вивчення окупації Петро Андрющенко.

Після наради в Офісі Президента, Міносвіти взяли час до кінця квітня, щоб напрацювати більш збалансовані рішення.

В Асоціації міст України зазначають, що наказ №1112 порушує декілька статей Закону України «Про повну загальну середню освіту» та статтю 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Серед обмежень виділяють:

  • учні, які перебувають за кордоном та на тимчасово окупованих територіях не зможуть вільно обирати освітній заклад та вчителів, з якими бажають здобувати освіту;
  • права органів місцевого самоврядування, як засновників закладів освіти на ухвалення рішень про ліквідацію чи реорганізацію закладів освіти, будуть порушені;
  • педагогічні працівники не зможуть працювати у звичному режимі через створення штучних обмежень для функціонування дистанційного навчання.

У грудні 2024 року секція Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад звернулась до Ірини Верещук, прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та міністерства науки з пропозиціями змінити вже затверджений наказ. Однак тоді зауваження територіальних громад не врахували.


Підписуйтесь на нас у соціальних мережах.

Підтримайте нашу роботу і допоможіть нам зростати та надавати якісні послуги.

Завантажити ще...