На URC-2025 у Римі говорили про роль журналістики в майбутньому України

На конференції з відновлення України URC-2025 у Римі відбулася дискусія про роль журналістики у повоєнному відновленні. Про це пише Інститут масової інформації. Учасники сайдівенту «Сильні медіа, прозоре відновлення» наголосили: без вільних медіа неможливо забезпечити підзвітність і довіру до процесів відбудови.
Оксана Романюк, директорка Інституту масової інформації, оголосила про запуск Media Recovery Partnership Track — ініціативи, покликаної підтримати як відновлення медіа, так і їхню участь у відновленні країни.
«Протягом трьох з половиною років українські журналісти працюють під обстрілами, в укриттях і без світла, в умовах фінансової, кадрової кризи, і також платять за правду своїм життям і здоров’ям. Але українська журналістика – це не лише про героїзм і виживання. Це також інновації, це нові підходи й бізнес-моделі. Ми впевнені, що медіа — це не просто бенефіціари чи отримувачі допомоги, це структурний елемент стійкості і відновлення всієї України», — наголосила вона.
За словами Гедимінаса Навіцкаса, заступника голови Представництва ЄС в Україні, медіа стали прямою мішенню російської агресії: понад 300 українських редакцій припинили роботу, зазнали окупації або знищення.

Про реальні зміни завдяки локальним медіа розповіла директорка медіамережі «Вікно відновлення» Анастасія Руденко. Її команда висвітлює історії, які приводять до реальних змін — компенсацій, розслідувань, нових програм допомоги. «Точка Сходу» створила декілька матеріалів як учасник мережі «Вікно відновлення України». Зокрема, Курс на зросійщення: як Кремль витісняє українців та «Паспортний терор»: як росіяни змушують жителів окупованих територій змінювати громадянство.
«Медіа відіграють гуманітарну роль у підтримці місцевих громад у розв’язанні їхніх проблем. А це означає, що вони не є сторонніми спостерігачами чи лише бенефіціарами. Вони є інфраструктурою відновлення та активними стейкхолдерами», — підкреслила вона.
За даними ІМІ, з початку повномасштабного вторгнення:
-
загинули 107 журналістів, 12 із них — під час роботи;
-
щонайменше 329 медіа змушені були припинити діяльність;
-
Росія скоїла 839 злочинів проти журналістів і редакцій.
Нагадаємо, 10–11 липня в Римі пройшла міжнародна конференція URC2025, де Україна отримала фінансову підтримку для відбудови — понад 3,5 мільярда євро.
Читайте також: «Точка Сходу» на медійному Конгресі: українська регіональна журналістика в центрі світової уваги