«Намагається не заснути, бо боїться прокинутися не в автобусі»: з полону повернули військових, про яких раніше писала «Точка Сходу»

Володимир Карпенко і Володимир Бондарук — двоє військовополонених, історії яких «Точка Сходу» розповідала раніше. Їх вдалося повернути додому під час обміну 23 липня 2025 року. Їхні дружини — Анна та Олена — боролися за кожну згадку, за кожну заяву, за кожен шанс побачити рідних знову. І ця боротьба мала результат.
Ми зв’язалися з дружинами звільнених захисників, які розповіли про довгоочікуваний дзвінок, перші емоції після обміну та те, як трималися всі ці роки.
Володимир Карпенко
Володимира Карпенка, музиканта військового оркестру 36-ї окремої бригади морської піхоти, росіяни етапували п’ять разів. У полоні він пережив тортури, теракт в Оленівці, відсутність зв’язку, голод і знущання. Але навіть там — співав українські пісні. Його дружина Анна роками боролася за нього, виступала на міжнародних форумах, об’єднувала родини полонених і зберігала віру.
Після звільнення він зателефонував дружині о другій ночі — зв’язок був слабкий, розмова тривала не більше 30 секунд. Володимир розповів, що останнім часом перебував в Удмуртії, а потім три доби їхав на обмін, не знаючи, що нарешті їде додому.
«Мене вразило, він сказав, що їм ще їхати в лікарню далі і він намагається не заснути, бо боїться прокинутися не в автобусі. Він не міг повірити, що він вдома», — каже Анна.
Він також повідомив дружині зараз потребує медичної допомоги — має проблеми з колінами, серцем, тиском у вухах, контузію. Але головне — він вдома.
«Я також досі не вірю. Враження, що це паралельна реальність. Але це сталося. Дякую кожному, хто підтримував і поширював нашу історію. Думаю, це теж допомогло його поверненню».
Володимир Бондарук
Захисник Маріуполя Володимир Бондарук потрапив у полон у квітні 2022 року. Його дружина Олена згадувала, як він знаходив сили підтримувати її навіть з-під обстрілів. У полоні його неодноразово били, знущались, змушували слухати російську пропаганду.
«Коли ми говорили востаннє, він сказав, що оборонятись немає чим. Попереду — невідомість», — згадувала Олена.
Протягом двох років вона отримувала інформацію лише від звільнених побратимів. Стала активісткою, членкинею кількох громадських організацій, проводила акції, не давала суспільству забути про полонених.
І от — дзвінок. Володимир повернувся.
«Я лише трішки видихнула. Так, мій чоловік вдома. Але за цей час з’явилося багато людей, які стали рідними. Тож ми не зупиняємось. Ми будемо боротися за кожного», — розповіла вона «Точці Сходу».
Нагадаємо, 23 липня 2025 року відбувся дев’ятий етап обміну, про який Україна та РФ домовилися у Стамбулі. Додому повернули важкохворих й тяжкопоранених захисників. За всі етапи останніх стамбульських домовленостей вдалося повернути більш ніж 1000 українців, повідомив президент Володимир Зеленський.
Читайте також: З російського полону вдалося повернути 27-річного захисника з Покровська