Недоїдений хліб та турніки: в яких умовах Україна утримує російських військовополонених?
У таборі «Захід-1», що розташований на Заході України, утримують російських військовополонених. Українським та іноземним журналістам показали умови, в яких перебувають окупанти. Репортаж із табору опублікував «Укрінформ».
Мають роботу та відвідують стоматолога
Полоненим тут видають одяг, взуття та предмети особистої гігієни, зокрема, зубну пасту й щітку, рушник, туалетний папір, бритву. Постіль їм міняють щодня, а щотижня у них баня.
Також вони мають можливість листуватися, отримують посилки від рідних чи не щомісяця, були й навіть дзвінки додому.
Поранені отримують медичну допомогу. В медичному корпусі гарний ремонт, є рентген-кабінет, УЗД, стоматологічний. Там працюють лікарі вузьких спеціальностей, серед яких рентгенолог, хірург, терапевт, невропатолог, стоматолог, психіатр.
А у столовій працюють самі полонені. На обід тоді вінегрет, борщ та перлова каша зі шматком м’яса в підливі. А також кожному сім шматочків свіжого білого хліба-цеглинки. Його випікають у власній пекарні.
«Помітила, що дехто не доїдав свій хліб і кидав його, раз надкусивши, у брудну тарілку з-під борщу. Після того як чотири людини за столом закінчують трапезу, всі встають і хором кажуть: “Дякую за обід”, — пише журналістка.
Також полонені можуть працювати — ремонтують дерев’яні піддони, плетуть садові меблі. Бо згідно з Женевською конвенцією, у них має бути гідна робота.
А у вільний час чоловіки займаються спортом на футбольному полі та на турніках.
Хто в полоні?
Зараз тут утримують полонених з армії РФ — це самі росіяни, зрадники з так званих «ЛНР» та «ДНР», а також є найманці з Непалу, Куби та Сомалі.
Серед тих, хто потрапив в полон 32-річний дончанин Микола. Він розповів журналістам, що до початку повномасштабної війни працював кухарем, а у 2022 році його мобілізували та кинули в Маріуполь. Нині не розуміє, чому росіяни рідко подають в списки полонених з окупованих регіонів.
«Буквально за кілька днів переодягли, може, кілька днів потримали на полігоні, і після цього транспортували до Маріуполя. Там в основному ми були задіяні в охороні. Нас, військовополонених із «ДНР» і «ЛНР», дуже погано міняють, ми рідко потрапляємо в обмінні списки. Я не знаю чому», — розповів полонений.
39-річний Олександр Агієв — єдиний засуджений довічно, але вважається військовополоненим. Він з Вознесенівки (раніше — Червонопартизанськ) Луганської області. Й у полон до ЗСУ потрапив двічі.
Розповів, що перший раз його мобілізували 24 лютого 2022 року, тоді працював на шахті. У грудні того ж року його взяли в полон українські військові в селі Берестовому на Донеччині. А в березні 2023-го його обміняли.
«Контракт я ніякий не підписував, але за їхнім якимось російським законом я мав знову повернутися на фронт», – розповів Олександр.
Колонію відкрили у 2022 році спеціально для полонених окупантів, що правильно за нормами Женевської конвенції. Усього таких установ в Україні п’ять.
Під час Другої світової війни в цьому таборі нацисти утримували в радянських бійців, а коли ситуація змінилася – радянська армія утримувала німців.
Читайте також: Парамедикиня Тайра розповіла про катування у полоні на конференції у Канаді