Під час найбільшого обміну не повернули жодного бійця «Азову»

Жодного військового 12-ї бригади спеціального призначення Національної гвардії «Азов» не повернули додому в межах масштабного обміну військовополоненими, який тривав три дні. Про це повідомив командир 1-го корпусу НГУ «Азов» Денис Прокопенко.
Серед звільнених були бійці інших з’єднань корпусу — 14-ї бригади «Червона Калина» та 15-ї бригади «Кара-Даг». Проте жоден військовий саме з бригади «Азов» не був звільнений. У полоні вже четвертий рік залишаються понад 800 азовців.
«Це схоже на знущання. З тих, хто четвертий рік перебувають під нелюдським тиском у російському полоні, у найгірших умовах. З їхніх рідних, близьких і побратимів. З тих, кому давали гарантії та хто мають абсолютне право бути в пріоритеті на обміни, тому що вони вийшли в полон не за власним бажанням, а за наказом вищого командування», — наголосив Прокопенко.
Він зазначив, що не вірить у пояснення про те, що Росія просто не хоче віддавати «азовців».
«Якби це було так, то ні я, ні інші бійці “Азову” не повернулися б, тож причина полягає в іншому», — сказав командир.
На його думку, варто змінити підхід до переговорів про звільнення бійців. Прокопенко запропонував міняти бійців «Азову» на тих, «хто важить для них більше, ніж омський контрактник». Він згадав про ворожу агентуру в Україні та священників УПЦ МП, які, за його словами, співпрацюють з російськими спецслужбами.
Також командир припустив, що Україна могла б долучитися до обмінів між західними партнерами й РФ.
У Головному управлінні розвідки Міноборони пояснили, що саме Росія визначала списки тих, кого готова віддати у межах обміну.
«Україна працює у дуже важких умовах повномасштабного вторгнення, і Маріупольський гарнізон — це один із пріоритетних напрямків із повернення. І результати цієї роботи вже є», — сказав представник ГУР Андрій Юсов у коментарі NV.
Він додав, що під час обміну 23–25 травня кожна сторона передавала свої списки, і звільнення залежало від погодження з боку РФ.
Тим часом один із колишніх полонених — захисник Маріуполя Віктор «Лелека» Лахно — повідомив, що серед обмінених 24 травня був зрадник.
Йдеться про Анатолія Тараненка, колишнього військового ЗСУ, який добровільно здався в полон у 2021 році. Ймовірно, тоді він сам зв’язався з бойовиками так званої «ДНР», спалив свою БМП і попросив у них ніж, щоб «різати» своїх побратимів.
Нагадаємо, триденний обмін «1000 на 1000» став шостим обміном у 2025 році та 65-м від початку повномасштабного вторгнення. Загалом з березня 2022 в Україну повернулися 5757 українців. Ще 536 людей вдалося повернути поза обмінами.
Читайте також: «Нас били струмом і виламували п’ятки»: азовець Роман Шебанов — про Маріуполь, полон і повернення