Після полону: історії українських військових, які повернулися під час обміну «1000 на 1000»

Під час масштабного обміну полоненими в Україну повернули сотні українських військових. Частина з обміняних були цивільними.
Серед звільнених — ті, про кого раніше розповідала «Точка Сходу». Їхні сім’ї повідомили, що нарешті дочекалися повернення близьких із російського полону. Першу частину матеріалу ми опублікували напередодні. Далі — ще історії героїв, які провели роки в російських катівнях.
Батько, на якого дуже чекали
Михайло Овсійчук — звичайний тракторист із Коростеня, який у перший день повномасштабної війни став до лав ЗСУ. Старший солдат 30-ї окремої механізованої бригади, воював на Бахмутському напрямку. 18 серпня 2023 року потрапив у полон під час бойового завдання. Родина дізналася про це, побачивши відео в російських соцмережах.
Його донька Тетяна Ткач весь цей час боролася за повернення батька: брала участь в акціях, писала листи, шукала підтримки. Вона казала: «Хочу бути гідна свого батька». У липні 2024 року звільнили хлопця, який був у колонії разом із Михайлом — тоді стало відомо, що чоловік живий, але має проблеми із серцем та хребтом.
Під час обміну 2025 року Михайло нарешті повернувся додому.
Тримався завдяки листам від дружини
Дмитро Шевченко — військовослужбовець 36-ї окремої бригади морської піхоти. Захищав Маріуполь, відповідав за зв’язок усередині гарнізону. Потрапив у полон на комбінаті ім. Ілліча. Дружина Вікторія з двома доньками дивом вижила під обстрілами в Миколаєві та евакуювалась у Чернівці.
Лише наприкінці 2023 року Вікторія отримала офіційне підтвердження, що Дмитро живий. У полоні він мав проблеми з серцем і легенями, але тримався завдяки листам від дружини.
Після обміну Вікторія розповіла, що з нетерпінням чекає зустрічі.
«Почуває себе більш-менш, але поки не дозволив до нього приїхати. Щоб не заразити нічим. Як карантин закінчиться – ми одразу до нього».
У полон – під час спроби прориву
Андрій Ординський – старший сержант 36-ї окремої бригади морської піхоти, захисник Маріуполя. Потрапив у полон під час спроби прориву з оточеного комбінату ім. Ілліча 11 квітня 2022 року. Дружина Анастасія чекала його 1138 днів. Вона розказала «Точці Сходу» про його повернення:
«На вигляд не погано, але худий 60 кг. Як з дому їхав був 86-87 кг, по стану є проблеми зі здоров’ям. Все-таки 1138 днів в полоні. І психологічно теж важко».
Ветеран ДАПу, який повернувся на службу
Андрій Деректоренко — молодший сержант 74-го окремого розвідувального батальйону. Ветеран ДАПу, пішов на війну знову у 2022 році. Потрапив у полон 11 березня, одразу після короткого дзвінка дружині: «Зай, я тебе дуже люблю. Нас взяли в полон».
Його жорстоко били в колонії, щоб вибити «зізнання» на камеру. Побратим, якого обміняли раніше, свідчив, що Андрію не передавали жодного з листів від дружини, а сам він був у критичному стані.
Але попри все — повернувся додому. Його чекає тривале лікування і реабілітація.
Читайте також: В Україні запустили проєкт Inferno для документування умов утримання українських військовополонених