Пресконференція Зеленського: угода про копалини, переговори та вибори

Напередодні третіх роковин повномасштабного вторгнення Росії, президент України Володимир Зеленський дав пресконференцію. Він розповів про угоду щодо корисних копалин, умови мирних переговорів та готовність до виборів. Ми зібрали головні тези в межах форуму «Україна. Рік 2025».
Допомога США та угода про рідкісноземельні копалини
Перший варіант угоди між Україною та США щодо рідкісноземельних копалин стосувався поділу видобутку між країнами 50 на 50. У другому варіанті вже йшлося, що Україна має віддати 500 мільярдів доларів боргу, заявив Зеленський. Водночас документ не включав пакет підтримки від США, пряме бюджетне фінансування або ж зброю.
«Я знаю, що у нас було 100 мільярдів доларів, і це факт та не збираюся визнавати 500 мільярдів доларів. Не готовий фіксувати і 100 мільярдів доларів, адже ми не маємо визнавати ґранти, як борги. Якщо американський партнери запропонують допомогу, але ми маємо її повернути з новим прибутком для США — ми готові говорити. Однак, це вже нова угода», — сказав Зеленський.
За умови нової угоди, кошти від видобутку українських рідкісноземельних копалин йшов у фонд, яким володіли б американці.
«Мені здається я справедливий в тому, що я хочу діалогу. Я не підписую те, що будуть виплачувати 10 поколінь українців».
Також президент зазначив, що наразі немає інформації про припинення допомоги від США. Однак Україна готується до перерозподілу у співвідношенні допомоги від партнерів. Так, якщо раніше для ведення війни залучали 40% українських ресурсів, 30% американських та ще 30% європейських, то зараз Україна має взяти на себе 50% витрат.
Щодо відключення системи Starlink з боку США офіційної інформації не надходило.

Мирні переговори та відносини з Трампом
Зеленський розповів, що від президента Трампа очікує чітких гарантій безпеки, згідно з якими росіяни б не атакували територію України через 10 років. Також він додав, що наразі переговори стосуватимуться закінчення активної фази війни, а не повернення до кордонів 1991 року.
«Я дійсно вірю, що він хоче і він допоможе нам закінчити цю війну. Але мир через силу — це передусім направити свою силу в бік Росії. Мені здається, це і є зміст виразу “мир через силу”», — додав очільник держави.
Угода між Україною та США може включати військові чи економічні гарантії. Наприклад, інвестування американських партнерів в системі Patriot. У цьому випадку «ми будемо вважати, що вони вклались, інвестували 35 мільярдів. І ми тоді з нашого боку готові будемо вкладати 35 мільярдів». Однак йти на 100% кредит, який зараз пропонує адміністрація Трампа — Україна не готова.
Також президент додав, що переговори між США та РФ не мають проходити без України та європейських партнерів. Він наголосив, що хотів би зустрітися особисто з президентом Трампом до зустрічі очільника США з Володимиром Путіним. У протилежному випадку, Трамп може підірвати довіру європейців, американських громадян та українців до адміністрації США.
«Зустріч з президентом Трампа, напевно, вона буде, але я не можу вам сказати коли…Тобто прийде час, прийде момент, ми зустрінемось з президентом Трампом…Закінчити війну без однієї сторони, без України, без жертви неможливо», — сказав посадовець.
Крім того, Зеленський відреагував на заяви Трампа про його «диктатуру та підтримку 4% українців». Президент зазначив, що інформація «це не помилка, це дезінформація, яка має вплив. І якщо не реагувати нашій стороні на це, буде з’являтися інша інформація».
«Я не ображаюся на слова Трампа про диктатора, мені важливіше, що про мене думають українці. Я думаю, як і для нього — що думають американці», — зазначив президент.
Пост президента в обмін на членство України в НАТО
Президент України зазначив, що готовий залишити посаду, якщо це гарантує Україні безпеку. Зокрема, якщо йдеться про членство в НАТО.
«Я фокусуюсь на безпеці України сьогодні, а не за 20 років. І не збираюсь бути у влади десятиріччя. Тому це, напевно, мій фокус і бажана мрія. Що стосується гарантій безпеки…Я вважаю, що НАТО найдешевший варіант, це правда»
Також Зеленський зазначив, що Україна продовжує працювати над власною зброєю, зокрема, балістикою та аналогами Patriot.
Читайте також: Росія може віддати Україні $300 млрд заморожених активів, але хоче фінансувати окуповані території