Путін відкинув ініціативу про перемир’я з 12 травня, але запропонував переговори в Стамбулі

Президент РФ Володимир Путін у ніч проти 11 травня відмовився підтримати пропозицію про 30-денне припинення вогню, яку висунули європейські лідери та президент України Володимир Зеленський. Натомість він запропонував поновити прямі переговори між Києвом і Москвою 15 травня у Стамбулі — «без жодних попередніх умов».
Пропозиція про перемир’я була озвучена під час зустрічі в Києві за участі президента Франції Еммануеля Макрона, прем’єрів Великої Британії та Польщі Кіра Стармера й Дональда Туска, а також канцлера Німеччини Фрідріха Мерца. Після зустрічі до них доєднався президент США Дональд Трамп — лідери провели спільний дзвінок та закликали Росію погодитись на безумовне припинення вогню з 12 травня.
На цю ініціативу Путін відреагував окремою заявою, в якій запропонував провести переговори в Туреччині.
Політолог Володимир Фесенко вважає, що така пропозиція — це дипломатична пастка, пише DW.
«Але ця реакція — не для нас чи європейських лідерів, а для Дональда Трампа. Тому що почалася гра за увагу Трампа, бо для нього дуже важливо, аби зберігалася перспектива переговорів з Трампом. Якщо б цього не було, жодних переговорів про завершення війни взагалі б не було», — пояснив експерт.
Президент Володимир Зеленський у відповідь заявив, що очікує від Росії дотримання умов припинення вогню з 12 травня та особисто готовий прибути на переговори в Стамбул 15 травня.
«Ми неодноразово чули від партнерів, що вони готові посилювати санкції проти Росії, якщо Путін відмовиться від припинення вогню. Побачимо. І у нас в Україні немає жодної проблеми вести перемовини – ми готові до будь-яких форматів. Я буду в цей четвер, п’ятнадцятого травня, в Туреччині – і очікую на Путіна в Туреччині. Особисто», — написав він у Telegram.
Експерти попереджають, що на переговорах у Стамбулі Москва, ймовірно, знову озвучить неприйнятні умови, зокрема про «демілітаризацію» та «денацифікацію». За словами директора центру суспільних досліджень «Український меридіан» Дмитра Левуся, Києву слід наполягати на розширеному міжнародному форматі переговорів, аби уникнути звинувачень у нібито небажанні миру.
Експерт аналітичного центру «Українська призма» Олександр Краєв вважає, що подальший розвиток ситуації залежатиме від позиції США та європейських партнерів. Якщо вони чітко підтримають Україну, Кремль не зможе нав’язати свої вимоги. У разі ж провалу перемовин із вини Москви, Трамп буде змушений посилити тиск на Росію, щоб не втратити власний імідж.
Президент Туреччини Реджеп Ердоган підтвердив готовність організувати переговори. Про це він сказав у телефонній розмові з президентом Франції Еммануелем Макроном 11 травня. А після них він подзвонив Путіну й наголосив, що повне припинення вогню створить потрібні умови для мирних переговорів. Про це йдеться у повідомленні адміністрації президента Туреччини у Х.
Президент України Володимир Зеленський приїде до Туреччини, де 15 травня можуть відбутися переговори з Росією, навіть якщо російська влада відмовиться перед цим припинити вогонь, повідомило видання Axios, посилаючись на слова якогось українського чиновника.
Водночас Генеральний штаб ЗСУ повідомив, що у ніч на 12 травня Росія атакувала Україну 108-ма ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами. А Повітряні сили пишуть про пуски російських авіабомб на Донеччину та Сумщину зранку 12 травня.
Читайте також: Путін на параді посадив поруч із собою окупанта, який захоплював Маріуполь