Скандал в Агентстві оборонних закупівель: Умєрова звинувачують у зловживанні службовими обов’язками
Центр протидії корупції подав заяву до НАБУ про зловживання службовими обов’язками міністром оборони Рустемом Умєровим. Це сталося після рішення міністра звільнити директорку Агенції оборонних закупівель та відкликати двох представників держави з Наглядової ради, йдеться в заяві.
Рішення міністра оборони Умєрова
24 січня на своїй сторінці у Facebook Рустем Умєров повідомив про звільнення свого заступника Дмитра Кліменкова та реформи Агенції оборонних закупівель. Він заявив, що Міноборони припиняє контракт з директоркою Мариною Безруковою. Також Умєров відкликав з Наглядової ради двох представників держави — очільника фонду «Повернись живим» Тараса Чмута та ексзаступника міністра оборони України, економіста Юрія Джигира.
Натомість Директором АОЗ має стати Арсен Жумаділов.
Офіційна заява Агенції оборонних закупівель
У цей час представництво Агенції оборонних закупівель виступила з офіційною заявою та повідомила про тиск на Наглядову раду. Вони зазначили, що продовжуватимуть роботу під керівництвом Марини Безрукової, попри рішення міністра оборони.
«Повноваження подовжувати чи розривати діючий контракт директора має виключно Наглядова рада. І це відповідає як Закону України, так і останній редакції Статуту Агенції…У цих обставинах попереднє анонсування нібито нового керівника Агенції є прямим проявом тиску на Наглядову раду та спробою замінити незалежне корпоративне управління на “ручний режим”», — йдеться в заяві.
Марина Безрукова зазначила, що продовжує роботу з АОЗ, згідно з чинним законодавством. Про це вона повідомила в ефірі «Суспільного». Також Агенція уклала з Безруковою додаткову угоду на один рік. Її підписав голова Наглядової ради Агенції.
Реакція Комітету з питань антикорупційної політики
Голова антикорупційного комітету Анастасія Радіна зазначила, що звільнення директорки та відкликання двох членів наглядової ради означають «ручне втручання в закупівельні процеси».
«Не має значення, хто опиниться в «новій наглядовій раді», не має значення, хто надалі керуватиме агенціями — міністр чітко показав, що цим людям можна розчерком ручки в будь-який момент вказати на двері. Міністр, який порушує закон; який своїми рішеннями продовжує невиконані збройні контракти…який не може спростити бюрократію погодження контрактів і руйнує довіру воюючої країни до міністерства оборони — також має подати заяву про відставку», — йдеться в повідомленні посадовиці.
Після рішення міністра оборони щодо звільнення Безрукової «Центр Протидії Корупції» подав заяву щодо зловживання Умєровим службовим становищем. Її просять розглянути в НАБУ за частиною другою статті 364 КК України (службове зловживання, яке спричинило тяжкі наслідки).
«За рішення Міністра оборони Р. Умєрова про непродовження контракту з Безруковою Мариною, на нашу думку, прийнято Міністром оборони України з зловживанням наданими владою та службовим становищем, умисно, з метою отримання вигоди та всупереч інтересів Міністерства оборони України та спричинило тяжкі наслідки інтересам України та її обороноздатності», — йдеться в заяві.
Агенція оборонних закупівель була створена влітку 2022 року. Команда АОЗ займається закупівлею озброєння для українських військових. Її завдання — зробити придбання зброї прозорим та протидіяти корупції. Очільницею АОЗ Марина Бузрукова стала у січні 2024 року.
У жовтні Уряд сформував наглядові ради закупівельних агенцій. Більшість членів рад обирали через відкриті конкурси. Це експерти, які є незалежними у своїй діяльності. Вони мають допомогти інтегрувати міжнародний досвід в процес закупівель зброї в Україні.