В Україні у розшуку понад 70 тисяч людей: як діяти, якщо рідні зникли безвісти

На сьогодні Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, фіксує 70 тисяч українців, які перебувають у розшуку після початку повномасштабного вторгнення. Серед них 2740 осіб — це діти. Про це розповів очільник Секретаріату Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Артур Добросердов, пише «Укрінформ».
Перше, що треба зробити у разі зникнення людини — звернутися в поліцію, Координаційний штаб із питань поводження з військовополоненими, до Секретаріату чи Об’єднаний центр СБУ.
Водночас ширити дані зниклих близьких в мережі не варто, адже це може нашкодити.
«Ми вже неодноразово фіксували факти, коли шахраї вигадували якісь історії, легенди – начебто хтось поранений і потрібне термінове лікування, якщо рідні хочуть, щоб близький вижив, що він зараз на окупованій території – і вимагали кошти», — каже очільник Секретаріату.
Такі родини також можуть стати жертвами маніпуляцій Росії.
«Ми вже неодноразово бачили, коли мали місце звернення полонених на відео до рідних із такою риторикою, щоб вони зробили все, що їм скажуть і що від цього залежить їхнє життя. І далі для цих родин починаються певні задачі від військових – і не тільки – структур РФ, пов’язані зі збором інформації, здійсненням певних диверсій, знищенням майна і так далі», — додає Добросердов.

Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин фіксує й дані військових, які наразі знаходяться в полоні. Інформацію формують із заяв Національної поліції. Тому родина спочатку має подати заяву про зникнення та отримати статус зниклого безвісти за особливих обставин.
Підтвердити, що людина знаходиться в полоні можна за допомогою Міжнародного Комітету Червоного Хреста, у структурі якого є Центральне агентство розшуку.
Після підтвердження інформації про перебування військового в полоні, статус зниклого безвісти за ним зберігається. Це дає можливість зберегти певні права, як захиснику, так і його родині.
Щодо цивільних та дітей, які переміщені Росією або ж депортовані, то реєструється кримінальне провадження і, відповідно, далі вони набувають статус зниклих безвісти за особливими обставинами. Таке ж провадження реєструється, якщо хтось із знайомих чи родини повідомляє в поліцію про втрату зв’язку з людиною на окупованих територіях.
Читайте також: Лучанин Денис Угоров загинув за Донеччину — рідні просять звання Героя України