В Україні закликали усунути обмеження для переселенців в гірських населених пунктах

Коаліція організацій, яка опікується захистом прав постраждалих внаслідок збройної агресії РФ, закликає змінити статтю законопроєкту № 12300 «Про статус гірських населених пунктів в Україні». Про це повідомили на сайті «Схід SOS».
Стаття 5 передбачає, що переселенці матимуть статус жителя гірського населеного пункту. Тобто вони отримуватимуть передбачені законодавством пільги. Зокрема, збільшені на 20% державні пенсії та стипендії.
Однак наразі органи місцевої влади, які відповідають за надання відповідного статусу, відмовляють переселенцям. Адже люди зареєстровані не в гірських населених пунктах, а за адресою покинутого місця проживання.
Переселенці, які мають довідку про взяття на облік ВПО в певному населеному пункті, є жителем цієї громади на рівні з іншими. Це твердження правозахисна організація підкріплює Законом «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Він набув чинності в січні 2025 року.
Також, відповідно до чинної редакції Закону № 56/95-ВР, особи, які постійно проживають, працюють або навчаються на денній формі в гірських населених пунктах, мають отримати статус жителя. Однак через невизначене поняття «постійного проживання» в Україні, органи місцевої влади трактують це, як зареєстроване місце проживання.
Зазначимо, що населений пункт зі статусом «гірський» — це місто, селище, тощо, яке знаходиться на висоті 400 метрів над рівнем моря і вище. А також має недостатньо місць роботи, відсутність транспортної розв’язки та має суворі погодні умови.
Читайте також: Розпочався прийом заявок на субсидію для переселенців: хто може отримати?