Верховна Рада розгляне законопроєкт, який зобов’яже НАБУ та САП підпорядковуватися Генпрокурору

2 хвилини на читання
Зображення посту: Верховна Рада розгляне законопроєкт, який зобов’яже НАБУ та САП підпорядковуватися Генпрокурору
Верховна Рада розгляне законопроєкт № 12414 / Фото: ілюстративне, НАБУ

22 липня народні депутати у другому читанні розглянуть законопроєкт 12414, повідомив нардеп Ярослав Железняк.

До наявного законопроєкту планують ввести правки, які змінять повноваження працівників НАБУ та САП та збільшить Генпрокурора, передає «Суспільне».

Згідно з новими правками, генеральний прокурор отримає такі повноваження:

  • генеральний прокурор може закрити розслідування на вимогу сторони захисту, вирішувати спори про підслідність та підписувати підозри топпосадовцям;
  • генеральний прокурор отримує право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ;
  • генеральний прокурор може отримати доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору.

Водночас скасується заборона на передачу справ НАБУ іншим правоохоронним органам. А керівник САП втратить право входити до групи прокурорів — це вирішуватиме тільки генеральний прокурор. Тобто керівником органу прокуратури стане Генпрокурор.

Національне антикорупційне бюро та спеціалізована антикорупційна прокуратура в офіційній заяві зазначили, що нововведені правки фактично знищують незалежність САП та підпорядковують діяльність НАБУ і САП Генпрокурору. Народних депутатів закликають утриматися від голосування, яке «може остаточно знищити незалежність антикорупційної системи в Україні».

Голосування за законопроєкт відбудеться наступного дня після обшуків СБУ у співробітників НАБУ.

Що відомо про обшуки працівників НАБУ

21 липня працівники Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань та Офісу генпрокурора провели близько 70 обшуків, які стосуються 15 співробітників Національного антикорупційного бюро. Підставами для цього називають участь окремих осіб у ДТП, а деяким працівникам інкримінують можливі зв’язки з Росією — факти не є взаємопов’язаними.

Про це йдеться в офіційній заяві НАБУ.

Також СБУ ініціювали позапланову перевірку стану охорони державної таємниці, що стосується працівників НАБУ, які мають доступ до неї та до проведення негласних слідчих дій. За даними НАБУ, працівники Служби безпеки можуть отримати інформацію про триваючі та заплановані розслідування та слідчі дії, що може на них повпливати або ж «зірвати».

Також під час одного з обшуків до детектива НАБУ застосували фізичну силу, попри відсутність з його боку опору.

Зображення посту: Верховна Рада розгляне законопроєкт, який зобов’яже НАБУ та САП підпорядковуватися Генпрокурору
Співробітники НАБУ, ілюстративна світлина / Фото: Укрінформ

Наслідки ухвалення законопроєкту 12414

Законопроєкт може зруйнувати ключові гарантії незалежності Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, зазначають в Transparency International.

Фактично, дії НАБУ та САП підпорядковуватимуться генеральному прокурору України.

«Це небезпечно, адже Генпрокурора призначають без проведення конкурсних процедур та він повністю залежний від політичної лояльності. Така концентрація повноважень є корупційним ризиком, що спотворює систему додаткових гарантій незалежності розслідувань та нівелює здобутки автономії САП», — йдеться в повідомленні організації.

В організації додають, що законопроєктом депутати «серйозно порушують» ст. 116 Регламенту ВРУ, адже кардинально міняють предмет регулювання проєкту закону 12414. Зокрема, прокурорів САП позбавлять можливості визначати підслідність НАБУ у виключних випадках, а керівник САП не матиме повноважень щодо зміни апеляційних та касаційних скарг, внесених прокурорами САП тощо.

Таким чином незалежність НАБУ — одного із ключових антикорупційних органів, який створили за підтримки міжнародних партнерів як інституцію, захищену від політичного впливу, буде ліквідовано.

«На практиці це означає, що справи Чернишова, Кириленка та інших високопосадовців, розслідувані НАБУ/САП, можуть закриватися безпосередньо Генпрокурором. Створюється централізований контроль над усіма резонансними антикорупційними справами і це рішення неможливо оскаржити», — додають в Transparency International.

Реакція європейських партнерів на законопроєкт 12414

Євросоюз стурбований діями українських органів щодо НАБУ та САП. Речник Єврокомісії Гійом Мерсьє нагадав, що ЄС надає свою фінансову підтримку за умови прогресу в галузі демократичного врядування, передає «Європейська правда».

«Для вступу України до ЄС необхідна потужна спроможність боротися з корупцією та забезпечити інституційну стійкість. ЄС продовжуватиме стежити за ситуацією та підтримуватиме Україну у дотриманні верховенства права. Ці органи мають вирішальне значення для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості», — сказав речник.

Читайте також: Новим командувачем Сухопутних військ ЗСУ став бригадний генерал Геннадій Шаповалов


Підписуйтесь на нас у соціальних мережах.

Підтримайте нашу роботу і допоможіть нам зростати та надавати якісні послуги.

Завантажити ще...