Військова омбудсменка за неповний місяць роботи отримала 4 тисячі скарг, серед них — звернення про катування
Уповноважена президента України з питань захисту прав військовослужбовців Ольга Решетилова підбила підсумки своєї роботи за перші 20 днів. Вона отримала майже 4 тисячі звернень від військових. Про це вона написала на своїй сторінці у Facebook.
Шість звернень стосувалися катування та побиття. По одному з випадків заявники навіть надали відео й вдалося оперативно встановити, що командир одного з батальйонів катував електрошокером військового.
За заявою Решетилової ДБР відкрило кримінальне провадження й триває службове розслідування.
Найчастіше до омбудсменки зверталися через відмову у направленні на ВЛК, відсутність лікування після операцій та проблему переміщення між підрозділами.
«Серед звернень є ненаправлення після поранень, на термінові і планові операції», — написала Решетілова.
Вона зазначила, що в стані, який потребує лікування, ефективність виконання бойових завдань низька, а рівень смертності серед військовослужбовців у зв’язку із захворюваннями може рости.
Крім того, у випадку нелікованого психічного розладу військовослужбовець може становити небезпеку.
Вона заявила, що за результатами звернень стало відомо, що не виконувати рекомендації медиків — часто є позицією командира.
Уповноважена розповіла, що її офіс розбирається в кожному окремому випадку та іноді їй доводиться в ручному режимі особисто телефонувати командирам, пояснювати ситуацію і просити, щоб підписали рапорт.
А щодо переведення між військовими частинами, то є скарги на невиконання командирами наказу про переведення або ж вони спеціально переводять військовослужбовців всупереч їхній волі на інші посади, що ускладнює виконання наказу.
«Зараз ці питання теж вирішуємо в ручному режимі, де встигаємо. Але очевидно, що треба шукати системне рішення. Знаю, що Центральне управління захисту прав військовослужбовців МО готує комплексну перевірку інформації про низьку виконавську дисципліну командирів щодо виконання наказів (по особовому складу) Головнокомандувача ЗСУ, а також наказів та розпоряджень (по особовому складу) начальника Генерального штабу ЗСУ. З нетерпінням чекаю на результати перевірки», — зазначила Решетилова.
Також стало відомо про випадки, коли після повернення з СЗЧ, військові впродовж декількох місяців досі не поновлені на службі й не мають виплат.
Окрім цих питань, до Омбудсменки також звертаються рідні зниклих безвісти, зокрема щодо комунікації з військовими частинами, щодо призначення службового розслідування, надання актів службових розслідувань.
Наразі в офісі Уповноваженої планують серію зустрічей рідних зниклих безвісти та військовополонених з представниками частин.
Читайте також: Зеленський призначив військовою омбудсменкою Ольгу Решетилову із Медійної ініціативи за права людини