Вони повернулись: історії звільнених з полону захисників

Минулі вихідні стали знаковими для України — відбувся один з найбільших обмінів військовополонених: додому повернулися 1000 захисників. Серед них – герої, чиї історії писала «Точка Сходу». Їхні сім’ї повідомили, що нарешті дочекалися повернення близьких із російського полону.
«Він досі розгублений. Вражений, що ми боролися за нього»
Володимир Резнік, моряк 23 загону морської охорони ДПСУ, обороняв Маріуполь і тримався до останнього. Його дружина Світлана з трирічним сином виїхала з Маріуполя 16 березня 2022 року. Ще до того зв’язку з чоловіком не було — лише згодом він повідомив, що вдалося прорватися на «Азовсталь».
Після виходу з заводу в травні 2022-го Володимира взяли в полон. Зв’язок був лише одного разу — телефонний дзвінок з Оленівки.
Дружина повідомила «Точці Сходу», що після 36 місяців розлуки, їм нарешті вдалося зустрітися.
«Він досить розгублений, так багато всього пропустив. Вражений, що весь цей час ми боролися за нього і всіх полонених. Що відбуваються акції. Це шалена підтримка для хлопців, які майже втратили надію на порятунок».

«Я зверталася до нього подумки — і він мене почув»
Юрій Юзвак, водій 59-ї окремої штурмової бригади, потрапив у полон у листопаді 2024 року на Покровському напрямку. Дружина Олена дізналася про це з російського відео, де побачила, як її чоловіка захоплюють. Згодом стало відомо про його поранення.
«Наші дії дуже мотивують хлопців у полоні. Я вірю, що молитва і любов долають усе. Я зверталась до нього подумки, казала, як сильно кохаю. І знала — він мене чує», — говорила жінка ще до обміну.
Тепер — вони знову разом.
«Або полон, або смерть»
Військовий медик Максим Вакуленко потрапив у полон у квітні 2022-го, під час оборони Маріуполя. Останні повідомлення — з березня: про нестачу їжі, води, цивільних тіла на вулицях, прицільний вогонь по людях. Далі — тиша. Родина не знала, де він майже рік.
«12 квітня Максим написав: “Або полон, або смерть”. Я не спала ночами… — розповідала дружина Аліна. — Наш син Матвій дуже схожий на батька. І я даю йому все тепло, щоб Максим знав — у його сина щасливе дитинство».
Тепер Максим знову з родиною.
«Його не було в списках. Але він вижив»
Віктор Верескля, 30-річний захисник Маріуполя, був у полоні три роки. Його підрозділ тримався на комбінаті ім. Ілліча. Його історію розповідала дружина Наталя.
«Вибачте, що не вберіг ваших чоловіків», — написав командир у Telegram 12 квітня, після чергової спроби прориву. У повідомленні був список тих, хто вижив. Імені Віктора там не було.
Про полон жінка дізналась неофіційно — від мами іншого бійця, яка отримала дзвінок від сина.
«Єдине, що дає мені сили — це віра в те, що ще трошки і коханий буде вдома. А віру мені допомагають не втратити, повідомлення коханого з блокадного Маріуполя про те, що родина дає йому сили триматися. Я знаю, що йому набагато важче зараз і я знаю, що ми всі тримаємось заради нашої зустрічі» — говорила раніше дружина «Точці Сходу».
25 травня 2025 року Наталя повідомила, що чоловіка повернули в Україну під час обміну. Він вдома.

Триденний обмін «1000 на 1000» став шостим обміном у 2025 році та 65-м від початку повномасштабного вторгнення. Загалом з березня 2022 в Україну повернулися 5757 українців. Ще 536 людей вдалося повернути поза обмінами.
Читайте також: Четверо бійців Луганського прикордонного загону повернулися з російського полону