• ВАЖЛИВО

«Половини мого сина немає»

1 хвилина на читання
Зображення посту: «Половини мого сина немає»

Захисника Авдіївського напрямку Микиту Маркітанова росіяни взяли у полон у лютому 2024 року. Як саме це відбувалося його мати, Світлана, побачила на відео, яке виклали окупанти.

Нині Микита перебуває в одній із чеченських колоній. У січні цього року, вперше за час полону, він зміг зателефонувати своїй мамі. Про це пані Світлана розповіла «Точці Сходу». А ще про те, як сильно змінився її Микита та про те, що та хто не дає їй пасти духом.

  • Зображення посту: «Половини мого сина немає»
    Фото: особистий архів Світлани
  • Зображення посту: «Половини мого сина немає»
    Фото: особистий архів Світлани
  • Зображення посту: «Половини мого сина немає»
  • Зображення посту: «Половини мого сина немає»

«У Микити, мого старшого сина, багато проблем зі здоровʼям, зокрема, поганий зір, та попри це, у липні 2023 року він добровільно пішов на фронт. Після навчання його відправили під Авдіївку, це було у січні 2024-го. Я пам’ятаю одну з наших розмов, коли я буквально «побачила» його страх. Ми завжди добре відчували один одного — без слів розумію все по його очах. Тоді я намагалась його підтримати, навіть жартувала, що дуже хочу в Грузію і Микита обіцяв мене туди звозити. Звʼязок зник 10 лютого 2024 року. А через два дні мені повідомили, що мій син зник безвісти». 

«У січні 2025 року він подзвонив з Чечні»

«16 лютого 2024 року на одному з російських пабліків я знайшла відео як Микиту та його побратимів окупанти беруть у полон. Вони всі були такі молоді, просто діти, на вигляд років 20. Вперше за довгий час я побачила сина 26 січня 2025 року, він зателефонував по відеозвʼязку з чеченської колонії. В його очах були спустошення та розпач. Навіть, коли я показала йому Аделіну, його маленьку молодшу сестру, яку він дуже сильно любить, жоден м’яз на його обличчі не затремтів, воно було абсолютно відсторонене. Я трималася і не плакала, встигла сказати про наші справи, про те, що роблю все, щоб витягти його з полону і дуже просила триматися — от і вся наша розмова». 

«Він дуже схуд і був поранений»

«Про це мені розповів один з військових, якого вже звільнили з полону. У колонії син майже ні з ким не спілкується, похмурий, мовчазний. Але раніше він був не таким. Насправді Микита дуже позитивний, співчутливий, сприйнятливий та людяний, про це говорю не я, а люди які його добре знають. У нього завжди боліло серце за літніх людей — навіть за незнайомих бабусь міг заплатити в супермаркеті.  Ми з ним дуже близькі, він завжди біля мене — і готував зі мною, і зустрічав, коли пізно поверталась з роботи з важкими торбами. Він дуже любить спорт, бігав, займався боксом, не палить і не вживає алкоголь, самостійно вчив латину та японську. Після школи вступив до інституту фізкультури, взагалі хотів стати медиком, але не вистачило балів і він вирішив бути реабілітологом — не довчився, бо почалася війна». 

«Полонених з Чечні почали повертати лише, коли ми почали діяти»

«Ми дотримувалися режиму тиші достатньо довго. Деякі представники державних органів казали, що розголос, активні пошуки, публікації в соцмережах можуть тільки нашкодити. А що відбувається тепер, коли ми кричимо на весь світ? З Чечні почали повертати полонених, хоча до цього, за півтора року, не повернули жодного. Я впевнена, якби не було акцій на підтримку військовополонених, якби ми не ставили вимог та незручних питань на зустрічах, не боролися за своїх рідних, мабуть, обміни йшли б ще повільніше». 

  • Зображення посту: «Половини мого сина немає»
    Фото: особистий архів Світлани
  • Зображення посту: «Половини мого сина немає»
    Фото: особистий архів Світлани
  • Зображення посту: «Половини мого сина немає»
  • Зображення посту: «Половини мого сина немає»

«Я знесилена, але тримаюся завдяки дітям»

«Вдома на Микиту чекають троє молодших братів і сестра. Ми дружня родина, і Микити дуже не вистачає, ніби немає частини мене, частини єдиного організму. Його наче відірвали він нас і ця рана кровоточить щохвилини. Я дивлюся на своїх дітей і розумію, що я в них одна, і щоб там не було, я маю жити, боротися і дочекатися Микити. Я дуже сильно його люблю і сподіваюсь, що незабаром пролунає телефонний дзвінок і я почую: “Вітаємо, вашого сина обміняли”».

Ця стаття стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини. Програма не впливає на редакційну політику, а даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.


Підписуйтесь на нас у соціальних мережах.

Підтримайте нашу роботу і допоможіть нам зростати та надавати якісні послуги.

Завантажити ще...