«Тіло Саші не знайшли»

Офіційно 29-річний військовий 30-ї окремої механізованої бригади Олександр Голишик вважається зниклим безвісти. У жовтні 2022 року він не повернувся з позицій на Бахмутському напрямку. Але насправді його рідні мають суперечливі дані про те, що саме сталося з їхнім Сашком.
Були версії і про поранення, і про його загибель. Про це «Точці Сходу» розповіла дружина захисника Марія. За її словами, на позиціях, де її чоловік перебував востаннє, тіло його не знайшли, співпадінь по ДНК з тілами полеглих військових, яких повертають в Україну — немає. Марія вважає і вірить, що її коханий живий і продовжує його шукати, чекати та боротися.
«Саша пішов у військкомат 23 лютого 2022 року, відчував, що буде війна. Я тоді дуже сильно стресувала, плакала, сподівалась, що він залишиться зі мною вдома і ми дійсно пробули разом декілька днів. Але він не залишився, і я його розумію. Мені дуже важко було переживати нашу розлуку, сльози не зупинялися ані на день. Коли ми говорили телефоном, Саша постійно брехав мені, що все добре, що все в них є, взагалі немає за що хвилюватись, ворог не дуже активний і взагалі нічого страшного не відбувається. Я в той момент вірила йому. Побачились ми 26 червня 2022 року — він приїхав на ротацію. Змужнів, з’явилася борода. Вірив, що от-от і ми зможемо вигнати росіян з нашої землі. Тоді ми встигли одружитися, а 4 серпня його відправили на Харківщину».
«Під час телефонної розмови я чула сильні вибухи»
«Це було 7 жовтня 2022 року. Після звільнення Харківщини, його з побратимами перекинули на Бахмутський напрямок. На наступний день зв’язку вже не було, а ще через день, 9 жовтня, нам повідомили, що Саша зник безвісти. Ми продовжуємо отримувати суперечливі повідомлення про те, що саме сталося з моїм чоловіком. Була інформація про його поранення, про загибель. Я погано пам’ятаю ці дні, але потім, знаєте, щось відбулося, в середині. Якесь таке дивне відчуття прийшло. Воно було таке тепле, якесь таке приємне. І я зрозуміла, що так відчувається надія. Його рідні були іншої думки, в них було відчуття, що Саші більше немає, а я все більше впевнювалась, що прийму це лише тоді, коли побачу його тіло».
«Саша дуже талановитий поет»
«Він пише вірші під псевдонімом “Клятий Мольфар”, який отримав через всеосяжну любов до Карпат та магії. У 2016 році волонтери змогли видати першу маленьку збірку Сашиних віршів, які він писав у 2014-му в Іловайську. Наразі вже готова його нова збірка, яку вже збирала я, і одне з видавництв погодилось надрукувати її. У Саші найдобріші очі, найсвітліша усмішка. Я знайшла рідну людину — ми разом дивимось в один бік. Разом зі мною він розшукував вуличних котів, діставав з труб, лікував, годував, донатив у притулки для тварин. Він дуже любить читати, це через нього я захопилась Кастанедою. Мій коханий — дуже талановитий програміст, йому пропонували працювати в Кремнієвій долині, але він відмовився, бо його серце — в Україні».
«Близько 1000 людей з 30 бригади вважаються зниклими безвісти»
«Крайній обмін, у якому повернули з полону військових нашої бригади, відбувся у січні 2023 року. І співпадінь по ДНК, з тілами, які повертають майже немає. Тому виникає логічне питання – де всі ці люди? Чекати дуже важко. Я зверталась до різних лікарів, пила антидепресанти, минулого року майже шість місяців я не виходила з квартири. Зараз знову вчусь потрохи виходити на вулицю, спілкуватись з друзями. Але мені, все одно, щоночі сняться жахи і я кричу. Я думаю про те, що якщо я зламаюсь, хто буде шукати Сашу? Одна думка про те, що він загинув для мене — це зрада. Поки я жива і поки я дихаю, я буду ходити на мирні акції, буду їздити до КШ, я буду далі шукати його на російських сайтах. Навіть, якщо навколо мене всі будуть вважати, що вже минуло багато часу і треба змиритися, я не змирюся. Буду чекати і вірити, бо дуже кохаю».
Ця стаття стала можливою за підтримки програми «Голоси України», яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини. Програма не впливає на редакційну політику, а даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.